10. september 2012

Timelike Infinity

Stephen Baxter
Xeelee 2
1997 a.
256 lk.

Timelike Infinity: the strange region at the end of time where the Xeelee, owners of the universe, are waiting! The second novel in Stephen Baxter's Xeelee sequence. First there were good times: humankind reached glorious heights, even immortality. Then there were bad times: Earth was occupied by the faceless, brutal Qax. Immortality drugs were confiscated, the human spirit crushed. Earth became a vast factory for alient foodstuffs. Into this new dark age appears the end of a tunnel through time. Made from exotic matter, it is humanity's greatest engineering project in the pre-Qax era, where the other end of the tunnel remains anchored near Jupiter. When a small group of humans in a makeshift craft outwit the Qax to escape to the past through the tunnel, it is not to warn the people of Earth against the Qax, who are sure to follow them. For these men and women from the future are themselves dangerous fanatics in pursuit of their own bizarre quantum grail. Michael Poole, architect of the tunnel, must boldly confront the consequences of his genius.

Arvamus: 

Nii ruttu pole ma vist enam ammu ühtegi raamatut pooleli jätnud. Esimese paarikümne leheküljega sain endale kaela kõik halvad omadused, mis ühel ulmeraamatul olla võivad... ma ei hakka neid siin üle lugema.
Kusjuures ma pean tunnistama, et ega ma füüsikas ja astronoomias keskmise lugejaga võrreldes kõige rohmakam lauajalg kindlasti ei ole. Aga ikka ei saanud mitte mõhkugi pihta. Siis avastasin, et tegu on kõigele lisaks veel Xeelee sarja teise osaga ka. Jätsin raamatu pooleli ja otsustasin veidi kosununa kunagi Xeelee sarja ikka algusest alustada ja siis juba ehk lugemisega edukam olla.

Aga mida ma teada saada jõudsin... Inimkond on kõvasti arenendu, Päikesesüsteem on koloniseeritud, inimesed on pea surematud, on olemas aegruumi tunnelid. Aga mingi Quax on inimkonna endale allutanud. Vastupanuliikumise rühm suudab kosmoselaeva ehitada ja aegruumi tunneli kaudu Quaxi eelsesse minevikku põgeneda... Vot selle aegruumi tunnelites sebimise peale mul juhe kokku jooksiski.

Ega midagi, jätan raamatu praegu hindamata, kogun jõudu ja kunagi alustan Xeelee sarjaga uuesti ning siis juba esimesest raamatust.

3. september 2012

Час воздаяния

Сергей Тармашев
Древний 7
2012 a.
416 lk.

Враги не всегда силой отбирают чужую землю и уничтожают ее обитателей. Самые коварные умеют принимать любые личины. И нет разницы, с железом в руках они приходят, или безоружными, с улыбкой на устах и дружелюбными речами, чтобы выиграть без всякой битвы. Недругов нужно распознать, пока не стало слишком поздно. Лидер расы Людей, Алекс Тринадцатый, хорошо знает уроки истории: Вселенная видела трагедию не одного народа. Впрочем, Командующий слишком хорошо знает и другое: нарушить естественный ход событий и получить тайное знание, дающее абсолютную власть, - возможно, если у тебя благая цель: спасти свой вид от захватчиков. Но ничто никому не дается даром, рано или поздно для каждого наступит момент воздаяния. Но лишь победитель платит за все.

Arvamus:

Jätan jällegi raamatu kirjandusliku väärtuse tahaplaanile ja hindan seda kui põnevat ja haaravat lugemist. Ja seda ta oli täie rauaga! Kaasakiskuv, raske oli lugemises pause teha. Selles mõttes oli raamat mulle väga meelepärane.

Iidsete sari on selle raamatuga jõudnud oma finaalini. Inimesed oma kahe liitlasrassiga on otsustavas heitluses vastamisi Alliansiga, mille liikmed on suures ulatuses Ideaalse Parasiidi otsese võimu all. Parasiit paneb välja kogu Alliansi jõu, sest kaotused ja talle allutatud rasside edasine tulevik talle korda ei lähe ja nii on inimeste, delfide ja riulide vastastel tohutu ülekaal. Just massiga tahabki Parasiit vastase hävitada, temast lihtsalt üle kõndida (see tähendab lennata...).

Nii ründavad ühte väikest päikesesüsteemis, kus asuvad Iidsed, delfide valitseja ja riulide Sinod, enam kui 2 miljardit Alliansi sõjalaeva ja põhimõtteliselt näib Alliansi võit raudkindel olevat.
(Ma tean küll, et kosmos on lõpmata suur, aga üks väike päikesesüsteem? Kuidas need sõjalaevad kõik sinna ära mahtusid? No olgu ehk veel ajal kui Alliansi 2 miljardit laeva ja liitlaste kümned miljonid alused ühes tukis olid, aga kui seejärel läks laevade pilbastamiseks sadade tuhandete ning miljonite kaupa, siis pidanuks ju see päikesesüsteem peagi sedavõrd igasugust romu ja suuremaid ning väiksemaid laevatukke nii täis olema, et seal poleks tohtinud lennatagi saada, sõjapidamisest rääkimata? No ei tea...)

Selle Alliansi võiduga tegelikult nii ikka ei lähe ja miks, selle ühele tähtsale põhjusele saime viite vist paar raamatut tagasi, aga vahepeal sellest teemast autor muidugi mitte ei iitsatanudki. Enda kiituseks pean ütlema, et just sellist sündmuste pööret, nagu raamatu lõpus tegelikult toimub, ootasin ma kogu selle osa jooksul. Mul oli see vahepeal mahavaikitud episood kenasti meeles...

Ajaviiteks väga hea raamat... oma ajusid polnud vaja pingutada... põnev... ühesõnaga 5.