28. juuni 2012

Pirates of the Thunder

Jack L Chalker
Rings of the Master 2
1987 a.
307 lk.

Hawks had refused to help the ambitious Lazlo Chen in his quest to find the five gold rings that could break Master System's hold over humankind -- and that refusal had landed him on the deadly prison planet Melchior.

But when Hawks and some fellow prisoners engineered a bold escape, it seemed almost too easy. Hawks guessed that Chen was pulling the strings, but he couldn't shake the feeling that there was another, greater power involved. And that scared him.

Now the stakes were rising, and Hawks was more determined than ever to find the gold rings. But Master System was out to capture him, and Chen was trying to follow him -- and the only place his small band of rebels could hide was smack in the middle of pirate territory...
 
Arvamus:
 
Kõik MS-i kukutamiseks vajalikud tegelased on kokku saanud ja asuvad tasapisi tegutsema. Esmalt tähendab see jõu kogumist, selleks liidetakse endaga posu piraate.

Isegi parem raamat kui esimene osa. Minu jaoks igavaid kohti selles raamatus ei olnud. Ajaviiteks korralik lugemine.

21. juuni 2012

Lords of the Middle Dark

Jack L. Chalker
Rings of the Master 1
1986 a.
368 lk.

Long ago, the machines had rebelled, wiping out most of humanity and exiling the survivors in widely scattered reservations. Master System ruled unchallenged, the key to breaking its power -- five microchips disguised as gold rings, carefully hidden away. But then an Amerindian called Hawks stumbled across information about the five rings, and suddenly Master System developed an interest in seeing Hawks dead . . .

Arvamus:

Kunagi ennemuistsel ajal elas Maal hästi palju inimesi ning oli palju riike. Ja erinevad riigid ei saanud omavahel läbi ning sõdisid. Ja inimesed arenesid ja leiutasid hästi võimsa pommi, mille nad nimetasid aatompommiks. Ja nad tegid palju neid pomme. Ja kui oleks jälle sõda puhkenud ja neid pomme kasutatud, oleksid kõik inimesed hukka saanud. Ja siis kogunesid viis tarka ja ehitasid valmis hästi targa arvuti, mille nad nimetasid Master Systemiks. Ja targad andsid sellele masinale mõtlemisvõime ja käskisid tal ükskõik mis vahenditega vältida inimeste hukkasaamist.
Ja asus MS talle antud ülesannet täitma ning võttis inimestelt ära nende pommid ja tappis ära vastuhakkajad ja leidis, et kõige arukam on hoida inimesi keskaegsel arengutasemel, kus üksteise hulgi hävitamine võimatu on. Ja leidis MS ka seda, et miljardid inimesed Maal on liiga palju ja asus neid teistele planeetidele paigutama. Ja et maasarnaseid planeete vähe on ning et planeetide maasarnasteks muutmine väga aeganõudev ja kallis on, leidis MS hulga lihtsama olevat hoopis inimest planeetidekohaseks muutmise olevat. Ja nii asustavadki nüüd 451e planeeti inimesed, kes välimuselt ja omadustelt enam üldse inimesi ei meenuta. Ja Maale jättis MS pool miljonit inimest reservaatidesse elama. Ja väike arv inimesi, keda teiste järelvaatajateks kasutatakse, saab ka rohkem teadmisi omandada ja kaasaegsemat elu elada.

Ja nagu arvata võibki, tekib inimeste peades ikka soov selle masina võimu alt vabaneda.
Sarja esimeses raamatus saamegi tuttavaks inimestega, kes vabaduse poole püüdlema hakkavad. Saame teada nende tausta ja selle, miks nad MS-i vastu astusid. Ja läbi igasuguste seikluste toimub erinevate tegelaste liikumine selle punkti poole, kus lõpuks kokku saadakse ja reaalne võitlus alata võib.

Seiklusi on palju, ajudes sorkimist on palju (minu jaoks kohati liigagi, inimese teadvuse, olemuse kustutamine või vahetamine on sama lihtne kui hommikul uute sokkide jalgatõmbamine), kohati on raske meeles pidada, kelle mõistus kelle peas parajasti istub. Paaris kohas muutus lugu venivaks ja tüütuks, aga üldiselt polnud viga, ajaviiteks võis lugeda küll. Neljake. 

16. juuni 2012

Сафари

Александр Байбак
2011 a.
1400 lk. (2 raamatut)

Разведка боем.
Сто лет минуло со времен окончания последней войны. Земная Федерация замкнута в сфере радиусом двадцать световых лет. Связь с планетами Фронтира потеряна. После встречи с "черным археологом" капитан-лейтенант Александр Тарасов оказывается втянут в разведывательную миссию на планете Ахерон. Загадочные аборигены, аномальная Мутагенка, таинственные "люди с неба"... Удастся ли ему решить загадки прошлого и вернуться домой? Или хотя бы выжить?

Охотники и жертвы.
После возвращения Тарасова с группой на Ахерон события развиваются лавинообразно. Разгуляй, Порт-Владимир, Океанариум, остров во Внутреннем Море - куда еще занесет судьба неугомонного героя? Удастся ли ему выполнить задание командования, или, по традиции, хотя бы выжить?

Arvamus:

No on kuradi piibel. Täielik grafomaania! Kusjuures tükati isegi haarav, nii et pooleli jätta pole ka lihtne.
Sisu on elemantaarne, tegemist on kui nõukogude sõjaväega kusagil tulevikus. Üks tüüp seikleb 100 aastat muust maailmast eraldatud olnud planeedil, seal on selle ajaga täielik nõuka 80ndad aastad välja arenenud.
Ja oma sõnavahu sees meeldib autorile veel tohutult igasuguseid relvi-relvasüsteeme viimase üksikasjani kirjeldada... oi õudust.
Hoidke sellest raamatust eemale, tõsisel. 2.

7. juuni 2012

The Far Shore of Time

Frederik Pohl
Eschaton Sequence3
2000 a.
320 lk.

Dan Dannerman has been through hell. Caught in the middle of an interstellar war that will end only with the death of the universe, he's been captured by aliens who call themselves the Beloved Leaders, cloned repeatedly, torn from his wife, and brutally tortured.

Sitting in a prison cell on an alien world, slowly going mad, Dan is finally freed by the Horch, the sword enemies of the Beloved Leaders. The time has finally come for Dannerman to strike back--but at whom?

Trusting neither side, Dannerman must somehow convince the Horch to send him back to Earth so he can warn humanity of the approaching alien menace. But when he finally returns he finds an Earth far stranger than he can possibly imagine, an Earth that already has two Dan Dannermans--an Earth already under seige by the Beloved Leaders...
 
Arvamus:
 
See osa polnud õnneks nii hull kui eelmine.
Kui inimesed esimeses osas Maale põgenesid, siis selle käigus tegid tulnukad Dannermanist järjekordne koopia, seekord olid tulnukateks siis horchid ja mehe see koopia on jälle seal tagasi, kust põgenemine algas. No ja kõik kordub, ainult et ülekuulajateks ja uurijateks on seekord horchid. Järgneb mitmeid päris huvitavaid seiklusi, kuni ka see Dannerman maale jõuab. Ja mis järgneb? Lugege mu arvamust sarja teise raamatu ja NBI kohta. Sest kuhu mujale, kui NBI kätte ta ikka satub, või tähendab kuhu ta agendina ikka mujale läheb. Aga vähemalt see Dannerman ilmutab lõpuks mõningaid iseseisva mõtlemise algeid. Asjaks seegi.

Ning muidugi ei pääse ka Pohl tollest „jänkid maailma päästmas” sündroomist. Nii kui mõnele raamatutegelasele see hoog peale tuleb (siin siis Dannermanil), nii kaob tal igasugune loogiliselt mõtlemise ja tegutsemise võime täielikult ja järele jääb vaid sundmõte. Ja et tegu on raamatu(te)ga, siis see alati muidugi lõpeb õnnelikult. Kuigi kirjutatu usutavus kannatab kõvasti.

Raamatu finaal on aga tõesti hale. USA presidendiga, kes on kui mingi hea jõuluvana: lahke, kõikemõistev, kes pai teeb ning südamlikult natuke ka tarkusesõnu jagab... jumal küll, härra Pohl, oli nüüd siis sellist asja sarja lõpetuseks vaja?!. Mul oli juba kujunemas arvamus, et neljakese võib raamatule ju teatud mööndustega anda... ja nende mõne viimase leheküljega kukkus mu hinnang suure kolinaga kolmele.