26. märts 2010

Форт Стеллар

Андрей Ливадный
Экспансия: История Галактики 7
2003 a.
ainult e-raamat

Считалось что он погиб, прикрывая эвакуацию беженцев с планеты Дабог, но спустя десятилетия после окончания Галактической войны его найдут в криогенном модуле спасательной капсулы. Перед юношей, пережившим своих сверстников, откроется новый, послевоенный мир, но таков ли он, как рисовало воображение перед первым и последним боем?

Arvamus:

Kes minevikku ei mäleta, elab tulevikuta.
Kosmosest leitakse 37 aastat külmutatult päästekapslis olnud raketiristleja Lutsifer ohvitser. Sõda on lõppenud 17 aastat tagasi. Fort Stellari naasnuna leiab mees eest hoopis uue ühiskonna, mille mõistmine ja millega kohanemine on talle raske. Mees otsustab teha Lutsiferist muuseumi, et järeltulevad põlved ei unustaks neid, tänu kellele on see uus ühiskond võimalik.

Ma vaatan, et Livadnõil on kombeks varem kusagil lahtiseks jäänud otsi mõned osad hiljem kokku tõmmata: „Vozvraštšenje bogov” selgitas sarja teise osa luureraketi saatuse, siin ta räägib, mis sai osas 5 Dabogist evakueeritute konvoid katma jäänud Lutsiferist. Nii et kui kellelgi mõnes osas midagi segaseks ja lahtiseks jääb, siis paari osa pärast võib loota sellele vastus saada.

Ja veel üks asi, mis silma torkas. Kuna Livadnõi „Galaktika Ajaloo” osade järjestus tihti erineb nende kirjutamise ajalisest järjestusest, siis kipub esinema imelikke vasturääkivusi osade vahel.
Näiteks sarja 5. osa „Zona otšuždenija” finaalis toimub ulmeline Maa laevastiku suurte ristlejate hõivamine, sarja käesolevas osas aga mainitakse kolooniate ühendlaevastiku esimest suurt lahingut Maa Liidu laevastikuga ja öeldakse, et kolooniail oli siis vaid üks tõeliselt kaasaegne ristleja, Maa laevastikult ära võetud admiral Nadõrovi endine lipulaev (oleks aga pidanud ju vähemalt 4 ristlejat olema?). Ning selle laeva vallutamine toimus praeguse osa järgi ka hoopis teisiti, kui 5. osas kirjeldati. „Fort Stellar” (osa 7) on ajaliselt muide varem kirjutatud kui „Zona otšuždenija” (osa 5).
Pagan, Livadnõi võinuks selliste asjadega täpsem ja hoolikam olla. Ju tal oli Stellaris üks mõte, aga hiljem „Zona otšuždenijat” kirjutades tuli veelgi parem idee pähe ja muutis esialgset varianti. Ainult et kui nüüd sarja osade järjekorras lugeda, tekib vastuolu.

Tulles tagasi selle jutu juurde, siis kogu sarja seisukohalt ma tal küll erilist mõtet ei näinud. Ega ka midagi muud väljapaistvat. Hea, et lugu nii lühike oli! Kolm.

19. märts 2010

Возвращение богов

Андрей Ливадный
Экспансия: История Галактики 6
1998
ainult e-raamat

Лейтенант космофлота Антон Вербицкий, принимает неравный бой с истребителями Альянса на орбитах безымянной планеты. Его корабль сбит, но падая, он не подозревает, что не только сумеет выжить, но и столкнется с одной из трагических загадок прошлого, узнает о судьбе своих предков и встретиться с удивительными последствиями их пребывания на планете.

Arvamus:

Ühelt poolt sünge ja teisalt liigutav lugu.

Maa ja kolooniate vahel käib ikka veel sõda ning Elio piloot Verbitski tulistatakse naabertähesüsteemi asustamata planeedi kohal alla. Kui hädamaandumise teinud ja raskelt haavatud mees jälle midagi taipama hakkab, leiab ta ühe kassi enda kõrval istumas ja teda valvamas ning kaitsmas. Kass on igati sõbralikult meelestatud ja ainus Verbitskit algul hirmutav asi on see, et kiisu on pehmelt öeldes liiga suur – nii pooleteise meetri kõrgune ja ilmselt väga tugev kiskja.

Mehe ja kassi vahel tekib täielik vaikiv teineteisemõistmine ning loom juhatab ta ühe iidse kosmosealuse vraki juurde. Siis saame teada, mis juhtus sarja teises osas kadunuks jäänud Krivitši luureraketiga ja selle pardal olnud inimestega ning kuidas ja miks tekkisid need hiigelkassid.
Jutu pealkiri tuleb muide sellest, et geenimanipulatsiooniga loodud kassid saavutasid peagi ka mingi algelise mõtlemisvõime ja suhtusid inimestesse - oma loojatesse - kui jumalatesse. Ning nüüd oli siis üks jumal aastasadade järel nende juurde naasnud.

Kahjuks teeb sealsamas hädamaandumise ka üks Verbitskit jälitanud Maa alus ning tolle piloodi jaoks on kassid vaid suured kiskjad, kes võivad ohtlikud olla ja keda hävitada tuleb. See saab nii mõnelegi kassile saatuslikuks, enne kui too piloot ise oma otsa leiab. Verbitski neljajalgsele sõbrale on inimese selline käitumine täiesti arusaamatu. Verbitskis endas aga tekitab jumalastaatusesse sattumine mitmeid küsimusi.

Lõpeb lugu Verbitski tagasiminekuga kosmosesse ja võitlusse. Ja alles aastakümneid hiljem, kui sõda on lõppenud, naaseb mees planeedile, kus leiab aset inimese ja kassi liigutav taaskohtumine.
Viis.

15. märts 2010

Зона отчужения

Андрей Ливадный
Экспансия: История Галактики 5
2002 a.
ainult e-raamat

Первые, самые тяжелые для колоний годы Галактической войны. После показательной бомбардировки Дабога, Земные эскадры пытаются превратить в прах четыре наиболее развитых планеты, составляющие костяк сопротивления силам вторжения Альянса.

Arvamus:

Selles raamatus räägib Livadnõi sündmustest, mis toimusid paralleelselt sarja eelmises osas aset leidnud Dabogi ründamisega (ehk siis ikka aastail 2607 – 2608). Põhitegevus toimub ühel arenenuimal kolooniaplaneedil nimega Kjuig, samuti on veidi juttu teistestki esimese rünnaku alla sattunud planeetidest Eliost (planeet, kus maandus sarja 3. osa koloniseerimislaev) ja Stellarist.

Sündmustikust vaid sedavõrd, et Kjuigi kiirkorras relvadega varustatud tsiviilalused võitlevad üsna edukalt (kuid suurte kaotuste hinnaga) Maa tohutu kosmoselaevastikuga, planeedi pinnal hävitatakse sinna tunginud maalaste dessantüksus ja lõpuks võtab Kjuig maalastelt ära ka 4 igavesti suurt ja võimsat kosmoseristlejat. Ning Maa plaan teha Kjuigist oma laevastikule üks hädavajalikest remondibaasidest ja platsdarmidest teiste kolooniate ründamiseks kukub läbi.

Nagu mitmes varasemaski osas rõhutab Livadnõi jätkuvalt mõtet, et inimesed, kes võitlevad teadlikult nende jaoks õige eesmärgi – oma kodu – eest, on hulga suurem jõud, kui palgasõduritest ja sunniviisil kokku aetutest ning ajupesu läbi teinud ja propagandaga pimestatud sõduritest koosneva sõjaväe juhid seda arvata oskavad. Ning et õige asja eest võideldes võib ka üks lahinguväljal sõdur olla. Raamatu finaal on ehk isegi ulme seisukohalt veidi liiga ulmeline ja heade poole kallutatud, aga ega ma selle üle ei pahanda ka.

Minu jaoks põnev raamat, lugesin selle ühe hooga läbi. Nii kosmose- kui maalahingud on Livadnõil kirjeldatud väga kaasakiskuvalt, üksikasjalikult, strateegia on lahti seletatud, toimuva tehniline pool ära põhjendatud. Vahel kipub lugedes ununema, et kõik see on ikkagi autori fantaasia vili, mitte mingite tõestisündinud ajaloosündmuste kirjeldus.
Nagu ka eelmistes osades, oli ka siin küllalt palju Livadnõi mõtisklusi ja filosofeerimist sõja, inimeste ja selles osas eriti tehisintellekti üle, aga see sulandus kõik sujuvalt ühtseks tervikuks.

Seega Livadnõi tuntud headuses raamat, aga just selle tõttu, et see osa minu jaoks ka ühtlase ja ühtse terviku moodustas (sellest jäi näiteks „Dabogis” minu arvates vajaka), tuleb siit maksimumhinne. 

7. märts 2010

Дабог

Андрей Ливадный
Экспансия: История Галактики 4
2000 a.
ainult e-raamat

Это назвали `акцией устрашения`, чтобы следующие миры, которым было определено по плану военного командования Земного Альянса быть захваченными, не оказывали сопротивления. Планета Дабог в результате орбитальных ядерных бомбардировок превратилась в кусок обожженного камня. Но захватчики просчитались: ее жители, уйдя в подземные бункеры, не прекратили сопротивления. Их техника - бывшие аграрные роботы, вооруженные лазерами, стала для землян сущим кошмаром. Однако война только начиналась...

Arvamus:

Sari on jõudnud aastasse 2607. Ja Maa koos Päikesesüsteemiga järgmisesse ülerahvastusest tingitud kriisi. Kui 400 aastat tagasi lahendati olukord sadade koloniseerimislaevade teadmatusse saatmisega, siis seekord näeb Maa Liidu president Hammer lahendust vana plaani modifikatsioonis. Aga ikka põhimõttel: eesmärk pühitseb abinõu.

Tänu teaduse arengule on suudetud Maal kindlaks teha, kuhu minevikus gravitatsioonianomaaliatesse saadetud laevad tegelikult lendasid. Maa juhtkond on ka luuret teostanud ja leidnud planeedid, kus kolonistid on suutnud ellu jääda. Presidendi plaan on lihtne: sundida kolooniad sadu miljoneid maalasi vastu võtma. Sundida sellepärast, et kolooniates salaja teostatud arvamusuuringud näitavad, et need pole nõus Maalt iga suvalist tüüpi vastu võtma, vaid soovivad tulijaid valida.

Maal valitakse välja 5 arenenuimat kolooniat, mis otsustatakse jõuga alistada, et siis ülejäänud planeedid juba sõnakuulelikud oleks. Ja viiest rünnatavast esimeseks osutub Dabog. Maa laevastik saabub kohale, kolonistidele ei hakata isegi ultimaatumit esitama, vaid visatakse hakatuseks paar tuumapommi planeedi suurematele linnadele ja saadetakse dessant planeedile. Osutub aga, et paari asjaga lõigatakse kõvasti sõrme. Nimelt oli Dabog omal ajal maalaste sinna saabudes nii karm planeet, et esimesed 200 aastat elasid inimesed seal sügaval maa all punkrites, mis omavahel tunnelitega ühendati. Maa all asusid ka näiteks tehased ja kõik muu eluks vajalik. Seega põgenesid esimese tuumapommituse üleelanud sissetungijatele kättesaamatult maa alla. Veel suuremaks ebameeldivaks üllatuseks sissetungijatele oli Dabogi aastasadu vana põllumajandusrobot, mis rakettide ja laseritega varustatult oli lahingus dessantvägede tehnikast peajagu üle. Ning kõige ootamatum oli sissetungijaile ilmselt see meeleheitlik visadus, millega Dabogi asukad oma kodu eest lootusetut võitlust pidasid – ka siis, kui nende planeedi pind oli juba tuumalöökidega radioaktiivseks kõrbeks muudetud ja planeedil tuumatalv valitses.

Livadnõi kirjeldab usutavalt ja veenvalt motiive, mis paneb inimesi keerulistes olukordades ühtesid või teisi otsuseid tegema. Ta näitab, millised kahtlused, kõhklused, hirmud võivad inimesi vallata, millised on inimeste läbielamised, moraalsed dilemmad ja mida võib sõda inimestega teha, milliseks neid muuta. Ja muidugi on võitlusepisoodid hästi kirjutatud.

Esimene pool raamatut, kui tegevus toimus Dabogil, oli minu arust väga hea. Teise poole alguses kui sündmused kandusid planeedile Kassia ja mängu tuli järjekordne kõrgete moraalsete ja eetiliste väärtustega nutune neiuke (vihje Alleni „The Shattered Sphere’ile” ja preili Colette’ile) ning lisaks veel ka õiglustunde sunnil poolt vahetav Maa Liidu (sund)palgasõdur, läks lugu minu jaoks liiga hollywoodlikuks ja sealt enda läbinärimisele kulus mul 2 nädalat. Õnneks oli raamatu lõpp jälle rohkem minu maitsele vastav, nii et see vahepealne Hollywood ei suutnud raamatu üldmuljet väga rikkuda ja hindeks saab jälle 4 olema. Ja kahtlemata on Livadnõi saanud mu huviga seda (siiani) põnevat sarja lugema ja ühe osa lõppedes kohe järgmise kallale asuma.