12. mai 2014

Night Train to Rigel

Timothy Zahn
Quadrail 1
2005 a.
336 lk.

It all starts when a man comes to deliver a message to Frank Compton--only to fall dead at his feet. What follows is a suspenseful thriller that only Timothy Zahn, a master of hard SF adventure, could have written.

More than two hundred years from now, the Quadrail transportation system run by the enigmatic Spiders connects civilizations throughout the galaxy. But someone is threatening the entire system and the worlds it serves with a military force that could wreak interstellar havoc. Worse yet, a more subtle and sinister threat lurks: the Modhri, whose unique coral is prized throughout the galaxy, but which has properties that may create addiction--or worse. Compton, a sharp investigator, lost his job with Earth's security forces when he exposed a corrupt scheme that had roots in high places. Enlisted by the Spiders to find out who's trying to take over the Quadrail, he's got his hands full, because he's got beings of many races gunning for him to keep him from discovering a far-flung conspiracy that could destroy every civilization in the galaxy.

The result is one of Zahn's most memorable and compelling novels in years.

Arvamus:

Tegemist on suhteliselt loetava ulmekriminulli või -trilleriga. Endine julgeolekuagent Frank Compton palgatakse uurima, kes kavatseb kahjustada intergalaktilist transpordisüsteemi - Quadrail. Ja nagu sellistes lugudes ikka, pole miski nii, nagu esimesel pilgul näib, sündmused arenevad üha kiiremas tempos ja tihti on raske aru saada, kes on kelle poolt või kes mida saavutada soovib.
Aegamisi jõuab Compton ülegalaktilise vandenõu jälile kui selgub, et ühed telepaatilised ühismõistusega korallides elavad polüübid on end galaktikas igale poole laiali levitanud, kõigi rasside tähtsaid ja rikkaid nakatanud ning endale alluvateks muutnud ja kavatsevad nüüd kogu galaktika valitsejateks hakata. Compton sellise asjade käiguga muidugi nõus ei ole ja kuigi polüübid (modhra) plaanidele vastutöötamine näib "mission impossiblena" - usaldada ei saa praktiliselt kedagi, iga olendi mõistus võib polüüpide poolt üle võetud olla ja pidevalt on oht, et polüübid ka su enda ajus omale pesa teevad - õnnestub peategelasel loomulikult nendele elukatele pehmelt öeldes ebameeldivusi tekitada...

Seega kriminull nagu kriminull ikka: algul ei saa üldse aru, mis toimub ja kes on kes. Siis hakkavad asjad tasapisi selginema ja mitmete ootamatute sündmuskäikude järel jõuame finaalini kus peategelane oma kaardid lauale paneb ja kõik lüngad ning segased kohad loos ära seletab. Ning pahad polüübid saavad oma karistuse... muidugi küll mitte täieliku ja lõpliku, millest autor siis muidu sarja järgmistes osades kirjutaks. No ja kogu tegevus toimus väga ulmelises taustsüsteemis - erinevad mõistuslikud olendid, kogu galaktikat ühendav mõistatuslik transpordisüsteem mida loo tegelased usinasti kasutasid, selle transpordivõrgu sama mõistatuslikud käigushoidjad, ja muidugi veel salapärasemad end varju hoidvad sündmuste niiditõmbajad... Nii et nelja võib minu arvates loole ära panna küll.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar