30. detsember 2010

Хроники Реликта. Том 2

Василий Головачев
Реликт 2
2009 a.
720 lk.

Вселенская рулетка, на кону которой поставлено ни много ни мало - все человечество, продолжает свое смертоносное вращение. На счастье или на беду, но в Игру вступил новый участник - эрм и интраморф Ставр Панкратов. Именно ему предстоит доказать всей Метавселенной, что маленькая Земля может быть не только серьезным партнером для своих галактических соседей, но и опасным врагом.

Arvamus:

Kogumik koosneb "Хроники Реликта" sarja 4 - 6 raamatust. Siin on siis kõigi nende kolme raamatu arvustused.

4. raamat
Дети вечности

Raamat läheb täpselt sealt ja samade tegelastega edasi, kus eelmine osa lõppes.
Saadikud sisenevad ja kaovad Konstruktorisse, kuid mingit silmaga nähtavat muutust tolle käitumises ei toimu ja ta murrab end ikkagi meie universumisse.
Inimesed on iga hetk ja ükskõik milliste vahenditega valmis üritama ürgolendit hävitama, kuigi peaks selge olema, et inimkonna teadmistest ja vahenditest ei jätku selleks ligilähedaseltki.
Kogu osas käibki tants selle ümber, et kas „tulistada või mitte tulistada”. Grehovi, veel paari kainet mõistust omava tegelase ja mittehumanoidide tegevuse tulemusel jääb see ilmselt inimkonna enesetappu tähendav akt ikkagi sooritamata.
Selgub, et olend on teisest universumist meie omasse tulles viga saanud ning kihutab Maa poole nn teadvuseta olekus. Ja Maa poole kihutab ta sinder sellepärast, et tunneb koduigatsust – no vähemalt teadvuseta olekus küll. Ning selgub, et ainsaks võimaluseks galaktilist katastroofi vältida on kogu inimkonna ühisjõul olendi vastu headust ja armulikkust üles näidates ta koomast välja tuua, enne kui hilja. See kogu ühiskonnaga headuse ülesnäitamine tundub ikka eriti jabura mõtte ja teostamatu ideena, aga midagi sellest siiski välja tuleb...

Küllalt huvitav ja põnev lugu, ning neid mind häirivaid pisiasju, mis mu hinded siiani kolmele vedasid, oli selles raamatus nagu vähem (või ei häirinud enam sedavõrd). Muidugi oli autor minu jaoks uue suure miinuse osanud teosesse juurde tekitada – ühe nutuse neiukese, kellele on suur armastus kui kotiga selga kukkunud ning kelle mõistus ja ajud seepeale ilmselt universumi teise otsa jalga on lasknud.

Aga seekord panen hindeks siiski nelja. Nagu ütlesin, põnevust oli, tegevus käis kogu aeg (vahepeal isegi 12 või enamamõõtmeliseski ruumis ürgolendi sees), autori mõte jooksis ikka väga ulmelistel radadel ja loo moraal oli ka selge ning vastuvõetav: ära tee teisele seda, mida sa ei taha, et sulle tehakse.

5. raamat
Контрразведка

Seda sarja osa iseseisva raamatuna ma lugeda ei soovita. Esiteks on peaaegu kõik selle tegelased samad, kes eelmises osas - vaid aeg on 50 aastat edasi läinud - seega oleks vaja varasemaid taustu teada. Ja teiseks on ta sissejuhatuseks, avamänguks sarja järgmisele raamatule. Selle raamatu sündmused siin jäävad pooleli ja jätkuvad juba järgmises osas.

Sellepärast sisust vaid lühidalt. Meie universumis hakkavad toimuma muudatused ja mitte just inimkonnale positiivses suunas. Mingi jõud hakkab muutma meie universumi põhiolemust. Ehk nagu raamatus öeldakse, hakkab toimuma meie konstantide ümberehitus (kuni elektroni massi muutumiseni välja). Selge see, et inimesel selles uues tekkivas reaalsuses enam kohta pole.
Seda muutumist juhib nn Fundamentaalne Vaenlane, kes allutab endale ka suure osa inimkonna juhtuvatest tegelastest ja järele jäävadki vaid paranormaalsete võimetega inimesed (neid võimeid on muidu aja jooksul tohutult arendatud), keda on vähe ja kelle hulka kuuluvad siis ka eelmisest raamatust tuttavad tegelased.
Esialgu käib võitlus välise sissetungi ja muudatuste vastu rahulikult, siis läheb möll karmimaks ja tempo kasvab. Ja selgub, et tegu polegi otseselt sissetungi ega sõjaga, vaid Mänguga, mida mängivad...

Ja siin tuleks nüüd puudutada autori maailmakäsitlust, mis on nii super-hüperglobaalne ja üüratult suur, et mulle ei tulegi meelde, kas ma sellist asja veel kusagil raamatus kohanud oleks.
Seda pole siin mõne lausega võimalik kirja panna. Paar vihjet sellest oleks ehk sellised: meie universum on vaid üks miljonitest universumitest/rakukestest meie suure Universumis (kes on mõistuslik supersüsteem), kes omakorda on üks tilluke osake Suures Universumis... Too inimkonda tabanud häda on aga Universumi Mäng mingi mõistusliku olendiga Suurest Universumist.
Golovatšovi maailmakujutus on sarjas selline, et ma pidin selle vahepeal endale aru saamiseks üles joonistama; et kuidas asi jaguneb ning millised jõud ja üliolendid (näiteks Arhitektid – Suure Universumi tasemeline mõistuslik stabiliseeriv süsteem, Konstruktorid, Insenerid...) meie universumi tasandist kõrgemal "asju ajavad".
Kui rohujuure tasandile ehk meie universumisse jälle tagasi tulla, on Golovatšovil ka tulnukate väljamõtlemiseks fantaasiat jätkunud. Näiteks või "mitte lihast ja luust olendid, vaid matemaatilised valemid või isegi matemaatilised protsessid, mis kulgesid mitmemõõtmelise-mittelineaarses Tartara kontiinumis". No minu mõistus olenditena tegutsevaid valemeid ette ei kujuta :).

Nii et õige alguse ja üldse lõputa raamat, kus käputäis paravõimetega tegelasi (intramorfe) püüab võidelda nii Mängu kui Päikesesüsteemi saabunud „mängujuhiga”.
Kogu selle sarja ulmepoole eest annaks ma Golovatšovile suure viie. Midagi rohkemat nii välja mõelda, et lugeja arvaks end vahetevahel asjast midagi aru ka saavat, on ikka väga raske.
Aga sündmused, tegelased... nende kirjeldamisega on autoril veidi probleeme. Sest ulme ulmeks, aga kõike seda tuleks ka ladusalt, haaravalt, põnevalt osata edasi anda. Autor nagu satub veidi liiga hoogu oma üliulmelise maailma ja intramorfide võimaluste kirjeldamisega ja näiteks tavainimestele pole raamatus enam üldse kohta (teisalt, mis neist asja, nad ei saa toimuvast niikuinii üldse midagi (õigesti) aru ja neist ka ei sõltu midagi – tuleb muide kuidagi tuttav ette). See raamat jäi minu arust veidi kuivaks ja üksluiseks, tegelastel pole piisavalt värvi kuigi autor on siiagi inimliku osa lisamiseks puhkeva armastuse sisse toppinud. Aga muidugi nende üliinimeste vahel...
Hinne on kolme ja nelja vahel, aga jääb siiski kolm.

6. raamat
Закон перемен

Eelmises osas alanud võitlus inimkonna püsimajäämise eest jätkub. Intramorfid annavad vaenlasele vastulööke ja vahel saavutatakse edugi. Aga et oma jõust jääb väheks, siis käiakse tulnukate abil isegi Universumi teistes universumites “Halle” ja Konstruktorit appi kutsumas.
Kutsele reageeritakse, aga muudatused meie universumis on juba ilmselt pöördumatud.
Raamatu lõpus saame teada, mis viimases kahes raamatus toimunust oli tõeline ja mis inimestele sisestatud, kes oli see Mängija, kes meie armsa universumi „ära rikkus” ja miks ta seda tegi.
Ning Mängija esitab inimkonnale valus küsimus: aga miks te peaksite eksisteerima, miks te peate end Mängust ja Muutustest tähtsamaks? Inimkonna sünnist on möödunud juba piisavalt aega, et see oleks metatsivilisatsiooniks võinud muutuda, oleks võinud ühineda teiste mõistuslike olenditega, aga midagi sellist pole toimunud. Ja ilmselt ei toimugi.
Järelikult oli Inimkonna teke üldse üks suur eksitus ja arengu ummiktee.
Kõigest sellest on selge, et inimeste senine maailm on pöördumatult kadunud, kuid intramorfid püüavad Mängijaga mingilegi kompromissile jõuda ja...

Eks selleski osas ole samad puudused, mida ma eelmise osa kohta juba mainisin, kuid juba ainuüksi meie universumist väljumise, teistes universumites reisimise ja selle kirjeldamise eest panen sellele osale küll nelja. 

13. detsember 2010

Хроники Реликта. Том 1

Василий Головачев
Реликт 1
2005 a.
800 lk.

Многое при­хо­дит­ся пе­ре­жить зем­ля­нам, су­мев­шим в XXII ве­ке да­ле­ко шаг­нуть в прос­то­ры Кос­мо­са. От­нюдь не вез­де их ждут и встре­ча­ют с расп­рос­тер­ты­ми объяти­ями. По­рой став­кой на ко­ну ги­гантс­кой все­ленс­кой ру­лет­ки ока­зы­ва­ет­ся са­мо су­щест­во­ва­ние че­ло­ве­чес­кой ра­сы. И тог­да лю­дям при­хо­дит­ся вспом­нить и взять на во­ору­же­ние все ты­ся­че­ле­ти­ями на­коп­лен­ное му­жест­во, бес­стра­шие и ре­ши­тельность.

Arvamus:

Kogumik koosneb "Хроники Реликта" sarja kolmest esimesest raamatust. Siin on siis kõigi nende kolme raamatu arvustused.

1. raamat
Непредвиденные встречи

Leitakse galaktikas tolmupilveke, selle seest täht (mida seal astronoomiaseaduste järgi olla ei tohiks), siis veel planeetki tähe ümber tiirlemas (see tohiks seal veel vähem olla), inimesed hakkavad kohe planeeti uurima, tegevus läheb hirmsa kiirusega käima ja kulgeb sedasi ilma hingetõmbeta raamatu lõpuni.
Autor puistab igasuguseid planeedil toimuvaid seletamatuid, saladuslikke ja võimatuid nähtusi ning sündmusi nagu küllusesarvest ja näib nende kirjeldamist ja oma sõnaseadmisoskust kohati lausa täie rinnaga nautivat. Tahan öelda, et ma pole juba mõnda aega selliste segaste ja arusaamatute lausete ja sõnade peale sattunud, kui selles raamatus kohati esinevad.

Aga see inimestepoolne planeediuurimine on kuidagi veidi õõvastav. Umbes nii, et on kivi kalju küljest vaja lahti saada, urgitsed näpukesega – ei tule. Virutad kirkaga - ei aita. Kutsud kopa kohale - ikka ei saa kätte. Otsustad kogu kalju õhku lasta: ahah, hea pauk oli, vaid 20 juuresolnut sai ka surma ja kalju kurivaim ikka terve?! Ei häda, lõhkame siis tuumapommi ja las inimesed lähevad nüüd sadakond meetrit eemale ka. Jne.
Ühesõnaga uurimine uurimise pärast ja iga hinna eest. Ning järelemõtlemiseks aega võtmata.

Viimasel paaril lehel seletab autor siis kiirkorras, millega tegemist on – vabandust, seda ma ei ütle – ning teine mõistuslik rass, seekord juba „kaasaegsem ja kohalikum”, kes aastasadu seda imet seal kohapeal uurinud on, käsib inimestel end planeedilt ahvikiirusel minema koristada. Et kui te oinad ikka üldse aru ei saa, mida te teete, siis minge ja arenege kõigepealt kodus mõned miljonid aastad.
Aga kõige lõpus, kui saba jalge vahel Tartaralt jalga lastakse, paneb üks tegelane ikka asja ideoloogiliselt õigesti ja positiivselt paika. „Mida me oskame? Kannatada ja võidelda. Las me vahel kukume, aga ikkagi oleme me õigel teel!” No jah, eks loo ilmumisaasta 1979 seletab ka mõndagi – selle aja raamatu kohta isegi ime, et inimene millegi ees taanduma peab.

Aga kõigile raamatu puudustele vaatamata oli siin science fiction’i rohkem kui küll. Autori fantaasia tunnustuseks saab raamat kolme.

2. raamat
Пришествие

Sarja teises osas jätkab autor sama idee ja samade tegelastega, millega esimeseski. Vaid tempo on sündmuste toimumisel seekord veidi rahulikum. See on autorile vajalik näitamaks, et inimkond Tartara õppetunnist natukenegi suutis midagi omandada – nüüd püütakse tegutsemise käigus juba isegi mõtlemise ja arutlemisega tegeleda – aga et inimühiskonna arengutase ja mõttemaailm jääb antropogeensuse raamidesse, millest kaugemale ei suudeta vaadata, siis on selle raamatu lõpuks saavutatud olukord (ehk) veelgi hullem, kui sarja esimeses raamatus.

No jah, selle sarja kahe esimese raamatu põhjal võib öelda, et Golovatšov on inimkonna jätkusuutlikkuse suhtes küll väga pessimistlikult meelestatud.

Veidi sisust. Avastatakse läbi meie galaktika liikumas mingid kümme salapärast objekti. Et nendega kokkupuutel mõned inimesed surma saavad ja objektid on väga mõistatuslike ja ennenägematute võimetega, hakatakse neile jahti pidama. Lõpuks õnnestubki üks neist kinni püüda ja Marsile transportida, kus teda siis uurima asutakse – ikka uute teadmiste saamise ja inimkonna arengu nimel. Uurimisest ei tule aga suurt midagi välja, kuna kinnipüütud asi käib inimestel lihtsalt üle mõistuse.
Et peale Tartarat on siiski ka veidi midagi õpitud, ei loodeta nüüd enam ainult enda tarkusele, vaid kutsutakse üks Tartara „hallidest viirastustest” imeasja vaatama. See teeb kindlaks, millega on tegemist, annab sellest inimestele teada ja soovitab tungivalt leitust väga kiiresti vabaneda – ta kas kohe hävitada või lasta tal oma teed jätkata.

Sellist head nõuannet ei saa aga inimesed muidugi järgida, see võetakse küll teadmiseks, kuid jätkatakse ikkagi objekti uurimist, olles millegipärast veendunud, et vajaduse tekkides suudetakse kinnipüütu alati hävitada. Leitud objekt hakkab aga ootamatult arenema ja selgub, et inimestel pole mingitki kontrolli enda tegevusega provotseeritud protsessi üle. Lõpuks saabuvad uuesti kohale „hallid viirastused”, kuid ka nende teadmised ja võimalused ei käi enam toimuvast arengust üle. „Hallidel” jääb vaid imestada inimkonna rumaluse ja enesetapjaliku käitumise üle (me ju ütlesime teile...), mis seab nüüd ohtu mitte ainult meie galaktika, vaid ehk ka kogu universumi. Inimkonnast miljoneid aastaid vanemad ja arenenumad „hallid” avaldavad kahtlust, kas selline liik kui inimesed on ikka üldse mõistuslik ja kas me oleme väärilised eksisteerima. Inimkonna poolt elluäratatud ülim mõistus – Ehitaja (või Ehitaja) - alustab oma teadlikku eksistentsi... milleni see viib, on ehk kirjas sarja järgmises osas.

See oli siis teine lugu sellest, kuidas inimkond hindab üle oma tarkust ja võimeid. Raamat meeldis mulle grammikese rohkem, kui esimene osa, aga üle kolme siiski ei saa. Kasvõi juba nende jubedate monstrumsõnalühendite pärast, mida vene uuemas kirjanduses enam nii palju ei kasutata, aga mis vene vanemas kirjanduses ja ka tänapäeva vene kantseliidis levinud on; pluss siis veel igasugused tähelühendid (УСН, СЭКОН, СВС, ПОБ, УАСС...), mis raamatu lõpus on küll lahti seletatud, aga mida on jube tüütu sealt iga kord vaatamas käia.

3. raamat
Возвращение блудного Констрктора

Saaga jätkub, eelmise osa sündmustest on möödunud veidi üle saja rahuliku aasta. Ehitaja (ei leia head nime sellele tegelasele, otsetõlke Konstruktor ei meeldi mulle mitte, Looja on liiga suureline, Ehitaja pole ka kõige parem, aga siin sedasi) püüdis oma Marsil toimunud sünni järel teisigi suguvendi elustada, see tal aga ei õnnestunud ja ta kadus teadmatusse.

Ühel halval päeval avastatakse kusagil galaktikasügavustes aga negatiivse entroopia voog. Arusaamatu nähtuse ala on paarisaja tuhande kilomeetrise läbimõõduga, selle pikenemise (edasiliikumise) kiirus ületab mitme suurusjärgu võrra valguse kiirust ning mis kõige ebameeldivam, voog liigub täpselt meie Päikese suunas.

Maal läheb muidugi saginaks. Asjaga mobiliseeritakse tegelema kõik jõustruktuurid kui parimad teadlased. Fenomeni uurimine annab esialgu vaid sedavõrd infot, et tegemist on nähtusega, mis inimkonna teadmistest tükk maad eespool on.

Lõpuks jõutakse arusaamisele, et nähtus on seotud Ehitajaga. Saadakse aru, et kui voog Päikeseni jõuaks, tähendaks see nii Päikesesüsteemi kui enamiku inimkonna hukku. Teadlased mõtlevad välja vahendi, mis võiks ehk selle voo peatada või mujale suunata ja läheb lahti kosmosesse nähtuse trajektoorile vajaliku seadeldise ehitamine.

Loo peategelane on kõiki inimkonna tegemisi koordineerima pandud Ratibor Berestov, raamat räägib tema tegemistest, mõtetest, kõhklustest ja tunnetest. Tähtis (kuid vähekajastatav) roll on ka eelmistest osadest tuttaval Gabriel Grehovil (kes „tänu” oma neljale surmale eelmistes osades ja tihedale kokkupuutele mittehumanoididega ja Ehitaja „kõhus” viibimisele on nüüd ilmselt surematuks muutunud ja tulevikunägemise võime omandanud).

Mittehumanoidide ja Grehovi kaasabil jõuavad inimesed arusaamisele, et fenomeni näol on tegemist Ehitaja püüdega meie Universumisse tagasi pöörduda. Et Ehitaja on mingis teises Universumis (kuidas ta sinna sattus, mida ta sealt otsis?) ja püüab läbi erinevaid Universume eristava potentsiaalibarjääri meie kontiinumisse murda. See võiks aga ehk kaasa tuua meie Universumi oleku täieliku muutuse...
Ehitajast veel seda, et tema on Golovatšovi järgi peale Suurt Pauku ja enne galaktikaid tekkinud ja tegutsenud superolendi järglane ja et see superolend ongi galaktikate autor ja see, kes 12-dimensioonilisele Universumile oma katsetuste käigus tema praeguse kuju ning olemuse andis.
Inimeste tegevus Ehitaja läbimurde tõrjumiseks – tema või meie – tõstatab muidugi küsimuse ja vaidluse, kas inimestel oleks üldse õigust sellist olendit tappa: antropotsentristlikust eetikast lähtudes jätsite Ehitaja tema sünni ajal tapmata, kuidas te nüüd võtate endale õiguse seda teha? Ehitaja poolt „allaneelatud” ja siis mahajäetud inimeste infokoopiad näevad asja üldse oma vaatevinklist – inimene on evolutsiooni eksitus ja viga tuleb parandada – ning püüavad inimeste tegevust igati takistada. Mittehumanoididel on veel mingi täiesti erinev vaatenurk, mille mõistmiseks inimesed üldse suutelised ei ole ja nood tegutsevad mingite omade eesmärkide nimel... Raamatu lõpus suundub kolme huvitatud osapoole „ühisdelegatsioon” mittehumanoidide tehnikat kasutades Ehitajale teise Universumisse vastu asja klaarima... Ehitaja murrab end meie Universumisse (vist)... ja mis edasi saab, sellest ilmselt järgmises osas.

Ei saa mitte öelda, et Golovatšov mastaapselt ei mõtleks. Ikka päris tegemist on, kui püüda kõigist ta ideedest aru saada (või vähemalt arvata, et said aru). Ja see suurelt mõtlemine meeldib mulle raamatu juures väga.
Aga loo rikuvad minu jaoks veidi ära just pisiasjad: näiteks eelmise osa arvustuses märgitud värdlühendid, või siis ühiskonna toimemehhanism, milles on kahtlaselt palju sarnasusi nõukogudeaegsega. Ka peategelane Berestov on oma positsioonile vaatamata siiski rohkem kahvatu käsutäitja, kes iga hinna eest püüab „usaldust õigustada”. Oleks need Golovatšovi raamatud mulle nende esmailmumise ajal kätte sattunud, poleks sellised asjad mind ilmselt sedavõrd häirinud ja ma oleks kirjutatust väga vaimustuses olnud. Nüüd aga hindeks tugev kolm.  

30. november 2010

The Spheres of Heaven

Charles Sheffield
Chan Dalton 2
2002 a.
544 lk.

Spacer Chan Dalton is torn between two masters. The pacifist aliens who hold Earth under Quarantine want him to find out why their starships have been disappearing in the Geyser Swirl, the Bermuda Triangle of the galaxy. Earth's military, which has secretly discovered a way to break the quarantine, assumes that someone out there is making ships vanish, including Earth's, and wants Dalton to find the culprits and hopefully stop them -- with extreme prejudice, if necessary.

The trouble is, the aliens hold the taking of intelligent life, even in selfdefense, to be the greatest of sins. It was Earth's violent ways (in defense of the damned pacifist aliens!) that led to the quarantine in the first place -- and if Dalton is forced to fight, it will unveil, and so destroy, Earth's final chance to reach for the stars again.

So when Dalton does indeed discover the hostile invaders responsible for the lost starships, he is faced with an impossible decision: Fight and lose access to space forever; or allow a rapacious enemy to run riot over all that he holds dear...


Arvamus:

„The Mind Pool” innustas kohe ka ta järge lugema...
Tegevus toimub 20 aastat peale eelmise raamatu sündmusi. Inimesed on oma liitlaste poolt karantiini pandud, s.t. et nad ei tohi ühtegi väljaspool Päikesesüsteemi asuvat portaali kasutada. Äkki ilmub aga kusagil kaugel välja tundmatu portaal, inimeste tulnukatest liidukaaslased saadavad sinna kaks uurimislaeva, mõlemad kaovad jäljetult. Inimesedki üritavad asja salaja uurida, nendegi laev kaob. Toimuvas on vaja sotti saada, aga tulnukad rohkem riskida ei taha (ja aju ehitus ei luba), nende pilgud pöörduvad vähemväärtusliku elusmaterjali ehk inimeste poole ja meelde tuleb eelmises raamatus suuri tegusid teinud Chan – otsustatakse tema sinna saata.
Valikut pole, Chan paneb oma tuttavatest tiimi kokku, istub ühele desarmeeritud relvavabale ristlejale ja lendab läbi tolle uue portaali... paralleeluniversumisse. Leiab sealt kadunud uurijad ja ühte-teist veel, mis kokkuvõttes kipub meie universumit ohustama.

Enamus sellest, mille pärast „The Mind Pool” mulle meeldis, kipub selles raamatus puuduma, või on siis esindatud väga atrofeerunud kujul. Eelmisest osast tuttavat põhjalikkust pole, mingeid intriige pole, inimeste liitlastel on toimuvas tegevuses teisejärguline roll jne. Tegemist on üsna selge ja sirge actioniga. Ning vaatamata sellele selgele tegevusele orienteerumisele on Sheffieldil õnnestunud kirjutada mitte põnevam raamat, kui „The Mind Pool”?!

Kui ma võrdleks antud raamatut muu loetuga laiemalt, siis ehk võiks loole kuidagi isegi kidura nelja välja venitada. Et ma hakkasin raamatut lugema aga Mind Pool-ist innustatuna ja nüüd ka võrdlen temaga, siis üle kolme ei tule siin hindeks küll mitte, oli esimesest osast ikka kesisem raamat küll.  

19. november 2010

The Mind Pool

Charles Sheffield
Chan Dalton 1
1993 a.
432 lk.

In the 23rd century, out of all the races of the galaxy, only humanity has discovered the secret of travel between the stars. When a threat to all life arises from non-living cyborgs, suddenly the peculiar human virtues of valor and stubbornness make the despised Earthlings the saviors of all.

Arvamus:

„The Mind Pool” on 1986. a. ilmunud „The Nimrod Hunti” Sheffieldi poolt ümbertehtud variant. Kas lugu läks sellest paremaks või mitte, ei tea, Nimrodi pole ma lugenud.
Aga seda tean ma kindlalt, et tegu on mu teine katsega Sheffieldi lugeda ja esimesega, mis õnnestus. Esimese proovi tegin romaaniga „Cold as Ice” ja kui olin 300 lehekülge sellist loo tausta paikapanevat stoorit ja tegelaste tutvustust ära lugenud ja ma ikka veel ei näinud märkigi loo tõeliste sündmuste juurde asumisest (aga äkki neid ei olnudki?), siis sellest raamatust mulle aitas.

„Mind Pool” aga mulle täitsa meeldis. Muidugi on jälle tegemist paljude tegelastega, autor hüppab pidevalt ühest kohast teise, ühelt tegelaselt teisele, aga siiski on näha see peamine süžeeliin, mille ümber kõik keerleb ja too probleem, mille lahendamise suunas lugu liigub. Ning liigub muidugi üsna rahulikus tempos väikeste pingetõusudega, ilma suure rabistamiseta. Ning see ulmemaailm, mida Sheffield kujutab, on vägagi ulmeline (Maa Päikesesüsteemi mahajäänuma kolkana, kus elatakse sadade korruste ulatuses maa all; geenitehnoloogia saavutused; mittehumanoidsed tulnukad, ülevalgusekiirusega liikumine...), aga minu jaoks jääb kõik ikka kaine mõistuse raamesse, ma võin neid asju põhimõtteliselt uskuda, tegu pole muinasjutuliste fantaasiaviljadega. Ju sellele mõistuslikkusele ja loogilisusele aitas kaasa ka see, et Sheffieldi näol oli lisaks ulmekirjanikule tegu matemaatiku ja füüsikuga.

Veidi ka raamatu sisust. Tegevus toimub 500 aasta pärast tulevikus. Inimesed on kosmost uurides jõudnud umbes 60 valgusaasta kaugusele Päikesesüsteemist ja avastanud kolmed mõistuslikud mittehumanoidsed olendid. Nendega on liit moodustatud. Too ühendus pole inimestele küll just kõige meelepärasem, kuna tulnukad on inimestest teatud võimete poolest kaugel ees ja kõigi nende tulnukate maailmavaade välistab igasuguse vägivalla - inimestele on vägivald aga muidugi igapäevane asi ja kuulub elustiili juurde. Inimeste selle omaduse tõttu peavad teised kolm liidu osapoolt inimesi alaväärtuslikemaks ja hoiavad inimeste tegemistel pidevalt silma peal ja vajadusel piiravad seda.

Inimeste eesmärk on aga kosmost uurides edasi liikuda ja end sealsete võimalike ohtude eest ka kaitsta. Inimeste liidukaaslaste jaoks on aga mõlemad täiesti mõttetud tegevused. Nokitsevad siis inimeste jõustruktuurid kusagil orbitaaljaamas vaikselt ja salaja uusi tehismõistuslikke kosmoseuurimissonde teha. Midagi läheb aga rappa, sondid tungivad inimestele kallale ja möllu lõpuks on jaama kõik inimesed tapetud ja sondid peale kõige targema ja uuema mudeli hävitatud – too supervõimetega poololend-poolmasin põgeneb aga kuhugi kosmosesse.

Kui inimeste liitlased teada saavad, et inimesed selliseid ohtlikke olendeid valmistasid ja üks selline potentsiaalne tapja lausa kusagil kosmoses vabalt ringi hulgub, on skandaal muidugi suur. Inimestel kästakse oma lollus kohe heastada ja põgenik kinni püüda ning kahjutuks teha. Aga et inimeste tegevuse vastu usaldus puudub, otsustatakse luua kümmekond otsingumeeskonda, kuhu igasse kuulub inimesele lisaks ka üks tulnukas igast liigist.

Ja edasi räägibki lugu kahest sellise otsingurühma moodustamisest, sinna kuuluvatest inimestest, sondi põgenemises süüdi tehtud inimeste julgeoleku- ja piirivalveteenistuse juhtidest, nende intriigidest ja tegevusest, Travancore’i nimelisest planeedist, mida katab üleni viie kilomeetri kõrgustest puudest mets, kuidas neljast eri liiki mõistuslikest olenditest ühtsed meeskonnad saavad ja millise üllatusliku tulemuseni see viib...

Kokkuvõtteks ütlen, et oli minu meele järgi lugu, kuhu sai süveneda ja kus oli, millesse süveneda. Põnevust võinuks ju veidi rohkem olla ja vahel läks sündmuste tempo minugi jaoks liiga aeglaseks ning loo finaal leidis millegipärast aset juba enne raamatu lõppu ja loo lõpp ise oli kui veetilga kadumine kuuma kõrbeliiva, aga ega kõike head korraga ka alati ei saa. Raamat saab minult hindeks tugeva nelja ja kindlasti kavatsen ka ta järje „The Spheres Of Heaven” nüüd ette võtta.  

11. november 2010

Схватка за будущее

Сергей Соколов
2009 a.
320 lk.

Разумные существа с аурой цвета индиго.
Единственные, кто способен активизировать "маяки" - порталы, оставшиеся от древней, давным-давно покинувшей нашу Галактику расы.
Носителей ауры индиго очень, очень мало.
За каждого из них, не важно, гуманоида или нет, могущественнейшие из космических цивилизаций - Свободная федерация и Альянс Крайгов - ведут настоящую войну.
Но однажды враждующим "чужим" становится известно: на маленькой, отсталой планете Земля обитает множество "индиго".
Земляне - явно не соперники ни крайгам, ни федератам.
Но если Свободная федерация намерена вступить с землянами в контакт и заключить с ними дружеский союз, то воинственные крайги попросту намерены завоевать нашу планету и превратить людей в рабов - живые ключи для "маяков"

Arvamus: 

Kahte liiki tulnukad (halvad ja vähem halvad) ajavad Maal oma suuri asju, otsivad teatud auraga inimesi, kes on võimelised käivitama mingeid Iidsete majakaid. Halbadele pole majakate töölehakkamine ilmselt kasulik, nemad püüavad kõik vastavad inimesed maha nottida ja kavatsevad Maa vallutada, vähem halvad pole majakate töölehakkamise vastu ega ka pahade vallutusplaanide vastu, nemad püüavad vaid mõningaid neid õige auraga inimesi Maalt enne selle okupeerimist minema viia, et nende abil ehk majakad kunagi tööle saada. See on siis raamatu ulmepool.

Sündmustik aga seisneb selles, kuidas kaks positiivsemat tulnukat püüavad ühte inimestegruppi Maalt lahkumiseks õigesse kohta viia ja vastaspool seda takistada üritab. Madin käib nii Piiteris, Brasiilia džunglis kui mingil Lõuna-Aafrika saarel ja sündmused võtavad aegamööda veidi teise pöörde, kui positiivsemad tulnukad plaaninud olid.

Selline keskpärane ulmekallakuga põnevik, mis erilist mõttetööd ei nõua ja mida on täitsa sobiv kusagil lennujaamas aja parajakstegemiseks või rongis loksudes igavuse peletamiseks lugeda.  Kolm...

5. november 2010

Зиккурат

Юрий Максимов
2008 a.
320 lk.

2479 год.
Контакт человечества с внеземными "братьями по разуму" состоялся.
Однако миролюбивые гуманоиды-сангхиты не просто намерены завязать с людьми дружеские отношения - они просят помощи.
Потому что сангхиты веками пребывают в рабстве у загадочной могущественной расы, обладающей даром телепатического воздействия на чужой разум.
Но стоит ли ввязываться в чужую войну?
Поначалу правительство Земли сомневается...
Однако вскоре людям становится ясно: следующими рабами станут они.
Остается только нанести удар первыми...

Arvamus:

Muistsed sumerid on Maalt teistele planeetidele kolinud, oma jumalad unustanud ja nüüd on mingid surnud tulnukad nad endale allutanud ja nende tahte halvanud. Kutsuvad sumerid Maalt inimesed appi end okupantide käest päästma, sest Maal pole nende surnute trikid läbi läinud. Lendavadki inimesed kohale, surnud allutavad ka inimesed peale ühe enda tahtele ja see ainuski ei saa mõhkugi aru, milles asi on ja mida temalt tahetakse. Hakatakse ka teda maha nottima ja enne surema hakkamist kutsub too nii automaatselt Jumalat appi ja palub Jumalalt armu. Ja otsekoha kaob pahade surnud tulnukate mõju, „päike tuleb pilve tagant välja ja Jumala lahke pale vaatab taevast alla...”

No nüüd sattusin „Vahitorni” otsa... ja seda ei saa ka öelda, et tule taevas appi, taevas juba tuli (raamatus) appi. No sellist jura pole ma ammu lugenud... ja usun, et eelpoolkirjutatu spoilerina kellegi teise lugemishuvi ei pärsi, kuna minu kirjutatu puudutas vaid raamatu esimest osa/poolt, peale selle jätsin raamatu pooleli. Kindel 1 minult.  

30. oktoober 2010

Cavalcade

Alison Sinclair
1999 a.

Just as the aliens promised, a ship has landed and taken away those who took up their invitation to a new, better life. But when the pioneers wake aboard the vessel there is no welcoming committee to be seen. All the watches have stopped, except for one old-fashioned pocket watch which reveals two and a quarter hours have passed unawares. And then a scream rends the air: a pacemaker has stopped and there's nothing anyone can do to restart the ailing heart. When the US Special Forces squad radio also malfunctions, it's clear that something on board the alien ship is decommissioning everything electronic, no matter how mundane.

Arvamus:

Algul läks raamatu lugemine üsna raskelt, aga kui stiiliga ära harjusin, siis polnudki asi enam hull ja lõpetades jäin loetuga täitsa rahule.

Kogu raamatu sündmustik esitatakse nelja täiesti erineva inimese pilgu läbi: 18-aastane lapseootel protestimeelne plika, noorepoolne NASA teadlane, kolmekümnendates meedik ja teadlane ning kriminaalse minevikuga eluheidik ja erak.

Sündmustes pole midagi keerulist ja ulmelist tehnikat või eksootilisi maailmu raamatus ka ei kirjeldata. Autori tähelepanu on koondunud uude keskkonda sattunud inimestel, nende käitumisel, reaktsioonidel. Võõrolendid tulevad raamatus mängu vaid paar korda, ja siis ka väga põgusalt ja möödaminnes, taustana toimuvale.

Aga alguse saab kõik sellest, et Maa juurde lendab mingi kosmoselaev, uurib Maad paar päeva ja siis teatab kõigis keeltes ja kõigil sagedustel, et esindab mõistuslike olendite ühendust, kes juba sadu tuhandeid aastat galaktikat uurivad. Kui keegi inimestest tahab nendega liituda, siis palun. Tuleb 23 päeva pärast konkreetsel kellaajal teatud kohtades olla. Ja kogu lugu. Rohkem ei tule laevalt piuksugi.
Maalt lahkuda soovijaid osutub ka selle olematu info najal päris palju olevat, pärast selgub, et nelisada tuhat, ja kõik võetakse laeva pardale. Peale määratud hetke leiavad inimesed end laeva suurtes tühjades saalides, mida omavahel ühendavad tunnelid ja kus saaliseintes on lugematu arv koopaid. On soe, valge, maas on mingi rohtu meenutav kate, seintest voolab vett (hiljem leitakse ka toitu)... ja kõik. Ei mingit vastuvõtukomiteed, ei üldse kedagi, ei mingit infot edaspidise kohta. Ainult tohutu hulk tühje saale ja lõputud käigud ning koopad. Inimesed ootavad ja vaatavad ja kui ikka tõesti midagi ei juhtu, siis hakkavad end tasapisi nii kuidas oskavad ja vähesed reisile kaasavõetud asjad lubavad, uues ümbruses sisse seadma.

Järgnev lugu ongi sellest, mida siis ette võetakse, kuidas oma elu korraldatakse ja tasapisi uuritakse ning aru püütakse saada, mis, miks ja milleks. Ning kuigi kusagil raamatu keskel muutus inimeste olukord ikka juba üsna trööstituks (epideemia, inimeste omavaheline võitlus, laeva keskkond hakkab hävima), siis raamatu lõpus hakkavad inimesed tasapisi mõistma, mida laev endast kujutab, miks nad sinna kutsuti, mida nendelt oodatakse, mis neid ees ootab ja võib aimata asjade edasist arengut õiges suunas.

Kokkuvõttes raamat mulle meeldis. Kanadas elaval Sinclairil on muide mitmeid teaduskraade biokeemia ja meditsiini alal ja seetõttu on neisse valdkondadesse puutuvat raamatus ka põhjalikumalt käsitletud, aga mitte nii, et tavalugeja enam midagi aru ei saa. Ning 1999. a. kandideeris Cavalcade Arthur C. Clarke’i auhinnale romaanide hulgas. Hea raamat, tugev neli.  

25. oktoober 2010

Perseus Spur

Julian May
The Rampart Worlds 1
1998 a.
320 lk.

From Julian May, the acclaimed author who created the incredible worlds of The Many-Colored Land and The Golden Torc, comes a bold new science fiction adventure!

When rebellious Asahel Frost was expelled from the Interstellar Commerce Secretariat on trumped-up charges, he lost it all: wife, citizenship, fortune, self-respect. Exiled to a beautiful but remote planet in the Perseus Spur, Frost became Helmut Icicle, a man without a past or a future. But someone remembered Asahel Frost--remembered him enough to send an assassin to kill him. And in so doing, brought him back to life.

Now, determined to track down the would-be assassin, Helmut finds himself caught in a conspiracy as convoluted as it is deadly. His sister, Eve, has mysteriously vanished. His estranged father wants him to find her with the assistance of the lovely Matilde Gregoire, who happens to hate his guts. As Helmut follows the tangled strands of deceit, greed, and violence back to their common source, he begins to wonder if he is the hunter or the hunted . . .

Arvamus:

Mina nimetaks seda tavaliseks hea-ilusa-rikka-superkangelase looks. Hea õigluse eest võitlev kangelane on pahadelt väikese tagasilöögi saanud ja sunnitud tagasitõmbunult palmirannal peesitama ja aega surnuks lööma, aga kui pahad tema õele halba teevad, siis kuuleb kangelane jälle sõjasarve hüüdu ja asub uuesti kurjusega võitlusse ning vaatamata kõigile vintsutustele ja ajutistele lüüasaamistele päästab muidugi oma õe, võidab pahad ja leiab endale töö käigus veel kena printsessi ka.

Pahad kasuahned kontsernid ajavad võõrrassidega äri, mis lõppkokkuvõttes võib inimestele ohtlikuks saada. Kui peategelase perekonnale kuuluv korporatsioon sellele ärile jalgu jääb, kasutavad pahad kõikvõimalikke vahendeid takistuse kõrvaldamiseks ja vaid meie „surematu” superman ajab oma tegevusega kõik jälle joonde ja kärbib pahade tiibu...

Ajaviiteks piisavalt põnev lihtsakoeline lugemine, aga ei midagi enamat. Kolm. 

19. oktoober 2010

Искатель

Дмитрий Кружевский 
Искатель 1
2011 a.
544 lk.

Кирилл Градов с детства мечтал о звездах. Он хотел стать космолетчиком, как и его отец, погибший в одной из космических экспедиций.
Некоторые мечты имеют обыкновение сбываться. Кирилл поступил в академию, где приобрел новых друзей и выучился на настоящего профессионала-спасателя. И пусть он не стал капитаном космического корабля, однако работа у него не менее ответственная и опасная. Он делает все, что может и должен, спасая людей на Земле и в Солнечной системе. Его ожидают и звезды, и любовь, и смертельно опасные схватки с врагами...

Arvamus:

Veidrale raamatule sattusin. Ja viis see raamat mind mu kauge lapsepõlve juurde. No nii ehtsat nõukogudeaegset lasteraamatut pole ma enam aastakümneid lugenud, kõik korraliku „vanemale koolieale” kirjutatud nõukogude noorsooromaani elemendid ja hõng olid siin olemas. Või kui veidi teisiti võrrelda, siis Jefremovi „Andromeeda udukogu” tuli kohati meelde. Siinne raamat jääb tasemelt sellest muidugi kaugele maha, aga mingit sarnast hingust temas siiski oli.

Tegevus toimub kauges tulevikus, inimesed asustavad kosmost, seal on olemas nii Jaapani Keisririigi uusvariant, Vene Impeerium, sakslastele kuuluvad tähesüsteemid jne., aga kõigi nende areng on peatunud ja toimub tavainimeste halastamatu ekspluateerimine ehk õitseb liberaalne turumajandus. Põhisündmustik toimub aga Maal, mis on küll rahvavaeseks jäänud, aga kus kehtib poolkommunistlik kord, tasapisi arenetakse ja elu on üsna ilus (koos üksikute veel esinevate puudustega).

Loo peategelaseks on noormees nimega Kirill: tark, tubli, aus, hoolas ja mida kõike veel. Räägib raamat sellest, kuidas ta keskkooli lõpetab, koolikaaslastest lahku läheb, ühte poolsõjaväelisesse instituuti piloodiks õppima asub (tema unistuseks on tähtede juurde lennata), instituudis uued sõbrad leiab, esimese, teise, kolmanda... armastuse läbi elab ja raamatu lõpus ühele kaugele planeedile mingeid tulnukate artefakte uurima lendab.

Esimese saja lehekülje jooksul kavatsesin raamatu mitu korda pooleli jätta, aga mingist nostalgiast jõudu saades punnitasin ikka edasi. Ja huvitas ka, kas autor suudab võetud stiili loo lõpuni välja pidada – suutis küll. Või ehk väikese mööndusega, sest peale viiesajandat lehekülge kaldus lugu juba üsna tavaliseks ulmekaks, sinnani oleks raamatut kohati aga ka utoopiaks nimetada võinud. Tänu oma eksootilisele olemusele ja mulle mu lapsepõlvekirjanduse meeldetuletamisele saab raamat kolme.

14. oktoober 2010

Наследие Древних

Сергей Волк
2010 a.
416 lk.

Кровопролитная война между расами людей и крайтов закончена, однако капитан Грег получает новое секретное задание. На окраине Галактики, на планете Каллорданг, обнаружена странная скала.
Грегу удается установить, что на самом деле это гигантский корабль-город, созданный загадочной цивилизацией сайенов. Некогда сайены открыли людям и краитам секрет гиперперехода, спровоцировав вооруженный конфликт.
А теперь они хотят вернуть свой корабль, под завязку набитый супертехнологиями. Но сделать это будет не так-то просто, ведь у капитана Грега с могущественными пришельцами свои счеты.

Arvamus:

Lugu rassivaenust inimeste ja kraitide vahel. Mida kõrgeltarenenumad saienid ilmselt tagant torgivad. Ja siis naasevad kusagilt mingid veel kõrgeltarenenumad Iidsed ja pühivad mõlemad vaenupooled arvatavasti hoopis minema.

Et raamatu inimesest peategelane satub kraitide kätte gladiaatoriks, siis on pool raamatut räiget kaklust ja vereojasid täis. Ning kuigi peategelase must-valgesse maailmapilti vahepeal ka veidi pooltoone tekkima hakkab, lõpeb raamat samasuguse teiste vihkamisega, kui algaski. Ja jääb vaid küsida, mis oli kogu loo mõte? Et endast erinevaid vihata on paha? Noh, õige, aga mis on selle seos mingite tundmatu tulekuga, kes inimesed-kraidid maha löövad? Üldse jääb raamatus see salapäraste Iidsete mängutoomine arusaamatuks, isegi loo pealkiri ei aidanud mul sellest aru saada.

Seda raamatut ma küll ei soovita. Tühi ajaraiskamine. Muide, raamatu sisututvustus vene saitides on loetust millegipärast erinev. 

8. oktoober 2010

Повторная колонизация

Андрей Ливадный
История галактики 16
2005 a.
ainult e-raamat

Долгие годы последствия Галактической войны будут препятствовать заселению планет, где сохранились автоматические системы планетарной обороны. На деактивацию подобных миров бросают смертников, из числа пленных офицеров Земного Альянса...
 
Arvamus:
 
Sõjas peksa saanud Maa Alliansi ohvitser on vangis ja saadetakse ühele planeedile sõdimist jätkavaid roboteid ning kübersüsteeme hävitama ehk meie mõistes demineerimistöödele. Ta avastab, et üks ta küborgidest vangivalvur...
Lugu sellest, et ega neil sõdinud pooltel ehk erilist vahet polnudki?
Või et inimlikul ahnusel pole piire? Kah uudis...
Kesisevõitu lugu.  Kolmeline.
 

6. oktoober 2010

Натали

Андрей Ливадный
История галактики 15
2006 a.
ainult e-raamat

2637 год. До войны у него была девушка. Она погибла при бомбежке Раворграда. Тогда Андрей еще мог испытывать боль. Сейчас — нет. Ангар серв-машин тонул в багряном сумраке. Он сидел на нижней ступеньке выдвижного трапа и, закрыв глаза, пытался вспомнить ее образ, но тот тускнел, отдалялся, оставляя лишь имя — Натали. Вокруг возвышались исполинские контуры серв-машин. И обманчивая тишина ангара в любую секунду могла взорваться воем сигналов тревоги. Он ждал этого. Ждал, как избавления от гложущей тоски.

Arvamus:

Jälle lugu viimasest lahingut ja sellest, mida teeb sõda inimesega ja kui keeruline on tavaellu tagasi pöörduda. Jälle sellepärast, et midagi analoogilist ma nagu oleks juba varasemateski osades lugenud, siin kirjasolevad mõtted on juba kusagilt tuttavad.
Ei tea, äkki Livadnõi polegi mõelnud, et keegi loll püüab ta Galaktika Ajaloo sarja osa osa järel lugeda? Aga kuidas ma peaks enne järjekordset osa lugema hakkamist teadma, et midagi analoogset on juba olnud?
Eks see Natali üks järjekordne killuke suurde üldpilti ole. Kolm. 

2. oktoober 2010

Косморазведчик. Атака

Николай Батин
2009 a.
384 lk.

Представители самых разных цивилизаций вступают в схватку с неведомым и таинственным противником, угрожающим существованию всего живого в изрядной части Вселенной. Следы врага ведут в галактику NGC-6872, отстоящую от Земли на триста миллионов светолет. Косморазведчики Содружества Свободных Миров вступают в схватку. Среди них — землянин Алексей Гардов…

Arvamus:

Oh õudust ja õnnetust...

Tuleb ühe 40-aastase kalatraaleri kapteni juurde imeilus neiuke, kes end tulnukana tutvustab ja kosmoseluures tööd pakub. Vana on muidugi kohe nõus, teeb läbi paariaastase väljaõppe, saab külge karja üleloomulikke ja üliinimlikke võimeid ja suundub oma esimesele uurimisretkele. Leiab lõpuks asustatud planeedi - nii keskaja alguses olevas arengujärges - ja seal avastavad ta vaatlusseadmed, kuidas mingi jõuk orjakauplejaid püüab mingit amatsoonide riigi printsessi koos selle saatjaskonnaga ära röövida. Mehe veri lööb sellist barbaarsust nähes kohe keema, laseb end laeval koos antud ajastu sõjavarustusega planeedile toimetada ja ja asub amatsoone päästma. Lööb seal kümnete klapa kallaletungijaid maha, vabastab amatsoonid, viskab nendega kildu ja kavatseb kosmosesse tagasi suunduda, aga maa tavad päästja nii lihtsat lahkumist ette ei näe...

See oli siis see koht, kus mul kopsu üle maksa viskas ja muud siseorganid ka asukohta vahetama kippusid. Tulgu seal edasi mis tuleb, aga sellise raamatu alguse peale mina selle edasiseni ei jõudnud. Kogu lugu! 

30. september 2010

The Armageddon Inheritance

David Weber
Dahak 2
2004 a.
352 lk.

Colin MacIntyre, a NASA astronaut kidnapped by a starship impersonating Earth's moon, has just suppressed a five-thousand-year-old mutiny, but now he faces an even bigger challenge. By the author of Mutineers' Moon. Reissue.

Arvamus:

Dahak sarja teine raamat.
Mässajad on alistatud ja suurimate süüdlaste üle kohut mõistetud. Aga nüüd on MacIntyrel ees veel suurem väljakutse. Impeeriumi iidsetelt jälgimisjaamadelt on saadud teade achuultanite järjekordse rüüsteretke lähenemisest. Need kentaurisarnased tegelased on neid miljonite aastate jooksul regulaarselt nii iga 50 000 aasta tagant meie galaktikaosasse korraldanud ja kõik planeedid, kus mõistuslik elu arenema on hakanud, maatasa teinud.

Achuultanite luure on juba aasta pärast Maani jõudmas, peaväed aga 2 aasta pärast. Ja too peavägi koosneb mõnest miljonist võimsast sõjalaevast. Vaid Maa jõudude ja Dahakiga pole selliste hordide vastu midagi teha, kusagilt on vaja abi saada. Kuhu mujale MacIntyrel ikka vaadata on, kui Impeeriumi poole, kuigi see on juba kümneid tuhandeid aastaid vaikinud.

Tehakse siis plaan, et MacIntyrel lendab Dahakil koos osade endiste võitluskaaslastega lähimale Impeeriumi planeedile abi järele, teine osa jääb aga Maad kaitseks ette valmistama.. Enne lahkumist paneb MacIntyrel kohapealse Impeeriumi kõrgeima ohvitserina ja seega ka Maa Valitsejana seal püsti lausa sõjaväehunta, et too siis kohapeal kaitseplaane ellu viima hakkaks.

Ja edasi käibki raamatu esimese osa tegevus põhiliselt kahte liini mööda: kuidas Maal kaitseks valmistutakse, mida ja kuidas tehakse, millised on raskused, millised on kaitse juhtide mõtted, kuidas algab võitlus vaenlase eelväega jne. ning teine paralleelne liin on siis Dahaki lend Impeeriumi aladel. Impeerium leitakse 47 000 aastat tagasi hävinud olevat, lõpuks tehakse kindlaks, mis totaalse katastroofi põhjustas („ise tegi”) ja jõutakse endisesse Impeeriumi pealinna ning peamisesse sõjaväebaasi. Et sõjaväe peaarvutist infot saada, tuleb MacIntyrel end asjaolude sunnil uueks Imperaatoriks kuulutada. See avab talle ka ligipääsu säilinud kosmosetehnikale ja selgub, et Imperaatori Kaardiväe 60 hiiglaslikku lahingulaeva on peale väikest kõpitsemist täiesti lahingukorras (no see on alles ehituskvaliteet – aparaadid on peaaegu 50 tuhat aastat niisama kosmoses seisnud ja nüüd lähed juurde, klõpsad voolu sisse, kallad „bensiini” paaki ja võidki kohe lennata!). Nendega suundubki MacIntyre siis Maale tagasi, kuhu jõuab muidugi just viimaseks hetkeks, kui Maa kangelaslikud kaitsjad on lõpuks ikka achuultanite eelväele alla jäämas.

Raamatu teine osa on MacIntyre 60-aluselise laevastiku võitlus ründajate miljonite laevadega. Ehkki achuultanite laevastik ei ründa korraga, vaid toimub kolm suurt lahingut ja Impeeriumi muistsed laevad on tehniliselt vastasest üle, on achuultanide arvuline üleolek muidugi enam kui masendav ja võitluse lõpptulemuses ei tohiks nagu kahtlust olla...

Mulle väga meeldis, et kirjeldati, kuidas kumbki osapool oma tegevust kavandas, lahingute käigud on põhjalikult lahti kirjutatud ja neid vaadatakse mõlema vastaspoole seisukohast – et kui üks pool tegi ühe käigu, siis mis teine pool sellest arvas ja kuidas vastas jne. Samuti on Weber kirjeldanud nonde kentauride mõttemaailma, seda, mis neid liikuma paneb, nii et ka vaenlased on ikka luust ja lihast olendid.

See raamat meeldis mulle Dahak sarja esimesest osast veelgi enam. Oli selline põnev lugu, mille ma ühe hooga läbi lugesin ja mis minult viie saab. 

23. september 2010

Mutineer's Moon

David Weber
Dahak 1
2002 a.
320 lk.

For Lt. Commander Colin Maclntyre, it began as a routine training flight over the Moon. For Dahak, a self-aware Imperial battleship, it began millennia ago when that powerful artificial intelligence underwent a mutiny in the face of the enemy. The mutiny was never resolved-Dahak was forced to maroon not just the mutineers but the entire crew on prehistoric Earth.

Dahak has been helplessly waiting as the descendants of the loyal crew regressed while the mutineers maintained control of technology that kept them alive as the millennia passed. But now Dahak's sensors indicate that the enemy that devastated the Imperium so long ago has returned-and Earth is in their path. For the sake of the planet, Dahak must mobilize its defenses. And that it cannot do until the mutineers are put down. So Dahak has picked Colin Maclntyre to be its new captain. Now Maclntyre must mobilize humanity to destroy the mutineers once and for all-or Earth will become a cinder in the path of galactic conquest.
 
Arvamus:
 
 Tegemist on muidugi militaarulmega.
Neljanda Impeeriumi planetoidi suurusel sõjalaeval Dahak puhkeb mäss. Ootamatult tabatud kapten koos ustavate meeskonnaliikmetega hakkavad alla jääma. Viimase lahendusena olukorra päästmiseks annab kapten käsu: veerand tunni pärast laev mürkgaasi täis lasta, et ükski inimene seal ellu ei saaks jääda; kui gaas kunagi hajub, siis Dahakil ustavad meeskonnaliikmed jälle pardale võtta, mässajad aga hävitada.

Mässajad osutusid aga ka ettenägelikeks, olid selliseks kiirlahkumiseks Dahakilt valmis ja tegid seda suurte sputnik-klassi kosmoselaevadega, ootamatult tabatud ustavad meeskonnaliikmed pidid põgenema aga päästekapslites ja enamuse neist tapsid mässajad juba Dahakilt lähedalasuvale planeedile põgenedes, ülejäänud tapetakse aja jooksul planeedil.

Ühesõnaga ajaks kui gaas hajub ja Dahak võiks ustavad meeskonnaliikmed tagasi pardale võtta, neid enam lihtsalt pole. Laeavadega planeedile põgenenud mässajate kõik katsed Dahakile läheneda lõpevad tulega Dakakilt. Kujuneb välja surnud seis – planeedile varjunud mässulised ei pääse Dahaki pardale, et minema lennata (nende käes olevate allavalguskiirust liikuvate laevadega nad kaugele ei jõuaks), Ja ka Dahak ei saa baasi tagasi lennata, kuna tal on kapteni käsk mässajad hävitada, et need aga on planeedile varjunud, ei ole ta saanud seda teha.

Ja kestabki selline patiseis juba 51 000 aastat: planeedi (mille nimeks on Maa) pinnal tegutsevad mässajad ja nende järeltulijad ja ka kohalikud tasapisi arenevad aborigeenid (inimesed), Maa kohal orbiidil ootab Dahak (Kuuks maskeerununa) oma tundi. Ja see tund tuleb, kui Maa põlielanike areng esimeste kosmoselendudeni jõuab ja nad Kuud uurima asuvad. Dahak otsustab tegutsema asuda ja esimese asjana endale kapten hankida. Selleks röövib laev Kuul uurimislendu sooritava astronaudi leitnant MacIntyre – tolle esivanemad pole mässulistega seotud.

Väljapääsmatusse olukorda sattunud MacIntyrel ei jää muud üle, kui mingile Neljandale Impeeriumile truudust vanduda ja üüratu laevajuraka kapteniks hakata. Ning et asju ummikust välja tuua, peab ta esimese asjana tolle mässajate probleemi lahendama ja selleks tuleb tal Maale suunduda. Edasi järgneb põhjalik kirjeldus MacIntyre tegevusest Maal: kuidas ta leiab mässajatest lahkulöönud Dahaki meeskonna ja nende järeltulijate killukese, kuidas asutakse koostööd tegema, kuidas mässajate ründamist ette valmistatakse jne.

Võib ka öelda, et Weber on võtnud UFO-legende ja vandenõuteooriaid (aastatuhandeid Maal viibivad võõrplaneetlased, poliitikute koostöö nendega, tohutu baas Antarktika jää all, meie taevas lendav maaväline tehnika) ning need ühtseks ladusaks tervikuks kokku sidunud. Ja haarava militaarloo üles ehitanud. Võitluse kavandamist ja läbiviimist näidatakse meeldivalt põhjalikult ning loogiliselt, värvikaid huvitavaid tegelasi on raamatus mõlemal vastaspoolel. Võitluses kasutatakse selliseid vingeid asju nagu plasma- ja gravitatsioonirelvi, ruumimoonutusi tekitavaid granaate ja vastase hävitajaid lastakse alla tuumalõhkepeadega rakettidega.
Haarav lugu, hästi kirjutatud, ehk mõnes kohas veidi naiivsevõitu ja inimestevaheliste suhete kirjeldamisel lihtsakoeline, aga mulle meeldis ja hindeks kindel neli.

16. september 2010

Бич Божий

Андрей Мартьянов
Войти в бездну 5
2010 a.
352 lk.

После бегства людей с Земли на отдаленные планеты мир изменился раз и навсегда. Прошли столетия, но тайны Великой Катастрофы не разрешены - кроме нескольких посвященных в самый чудовищный секрет цивилизации, никто не знает об истинных причинах гибели Земли и последствиях, которые вызвал Исход человечества с родной планеты.
В большую игру вступают три могучие силы: люди, сообщество искусственных разумов и Чужаки - загадочные инопланетяне, некогда подчинившие себе Гермес.
Ставки очень велики. Кто выиграет - неизвестно. Главный приз - Вселенная во всем ее бесконечном многообразии. Ни больше и ни меньше.

Arvamus:

Sarja viimases osas toimub üks suur otste kokkutõmbamine ja eelmistes osades õhku jäänud mõistatustele vastuste andmine. Seetõttu ei saa ma siin ka raamatu sündmustest eriti rääkida. Ütlen vaid niipalju, et eelmiste raamatute peategelased, kapten Kazakov, dr Gilhof, Udava koos oma tütre Lolitaga, Krõlov ja Louis saavad jälle kokku, lahendavad ühe tavainimkonna arengut takistava probleemi ja seejärel kes jätkab/kes alustab oma uues olemuses elu lõpmatus hulgas lõpmatutes universumites lõpmatu hulga võimalike sündmuste keskel. Ehk lõpmatuste lõpmatuses - Supermaailmas.

Tegu on siis raamatuga, mida eelmisi osi lugenu ei saa kuidagi kätte võtmata jätta. Seekord on autor muide võrreldes eelmise osaga enda „-isme” hulga tagasihoidlikumalt välja toonud, mis minu arvates raamatule vaid kasuks tuli.
Selle raamatu lõpetab mitmekümneleheküljeline ülevaade Stephen Hawkingi elust ja tutvustatakse tema seisukohti, mis ta on avaldanud raamatus „A Brief History of Time - From the Big Bang to Black Holes”. Kes sarja läbi on lugenud, saab seosest aru...

Mulle on alati eriti meeldinud ulmeraamatud, mis lähtuvad, kasutavad või vähemalt viitavad praegustele ükskõik kui utoopilistele teadusteooriatele. Aga viite ei saa minult ka see raamat, midagi jääb nagu vajaka. Ehk on see pingepuudus - superinimeste vastu ju niikuinii keegi ei saa. Või häirib ehk liigne hüplevus, pealiskaudsus, ebaühtlus, ei oskagi täpselt öelda. Seega jälle neli. 

9. september 2010

Стоя на краю

Андрей Мартьянов
Войти в бездну 4
2010 a.
336 lk.

Три столетия космической эры закончились для цивилизации Земли страшным ударом - приближающаяся к Солнечной системе блуждающая нейтронная звезда вынудила землян эвакуироваться в другие миры.
Уцелеют немногие. Большая часть человечества останется на своей планете, без всякой надежды на спасение. Остается открытым вопрос - что делать простым людям в ситуации, когда исчезли правительство, органы власти и привычная инфраструктура? Как выживать?

Arvamus:

See oli sarja senistest osadest kõige nõrgem. Eelmiste osade konkreetsus ehk siis isikute tegevuse osa väheneb ja rohkem vaadatakse asju üldiselt, autor lahkab oma tegelaste suu läbi näiteks pikalt-laialt ajaloosündmusi, filosofeerib, teeb maha demokraatiat ja kiidab autokraatiat, Stalingi saab tunnustuse osaliseks, ja juba eelmistes osades silma hakanud suurvene šovinismi on selles raamatus veel rohkem. Enamuse nende autori mõtetega ma nõus ei ole ja kõigi nende rassismi, monarhismi ja šovinismi ilmingute eest läheb üks pall hindest kindlalt maha. Aga tuleb tunnistada, et vene autor, vene lugejale kirjutatud raamatud ja nn sihtgrupi hulgas võivad autori seisukohad hästi peale minna.

Teiseks ei saa ma aru, miks oli vaja raamatu lõppu mitmekümneleheküljelise lisana panna teaduslik jutt tänapäevastest arusaamadest mustadest aukudest energia hankimise ja singulaarsuste abil ruumis liikumise kohta?! Selge, et need asjad on kõigis sarja osades tugevalt sees, aga keda antud küsimused rohkem huvitavad, loeb sellest teaduslikest (või vähemalt populaarteaduslikest) väljaannetest ega otsi seda teaduslikku infot ulmeka lõpust. Loogiliselt võttes. Või mine sa tea, ehk tuleb seda lihtsalt vihjena võtta.

Palju räägib raamat X-päeva eelses ja järgses Peterburis toimuvast lihtsa inimese vaatevinklist – kuidas riik püüab lähenevat katastroofi vahendeid valimata võimalikult kaua inimeste eest varjata, mis saab siis, kui lõpuks kaovad igasugused võimuorganid ja pole enam sõjaväge, politseid, majandus on kokku kukkunud ja tavainimesed on iseenda hooleks jäetud. X-päev tähendab evakueerimise lõppu: Maa 20 miljardist asukast viiakse ära 650 miljonit. Need on arenenud riikide rangelt väljavalitud noored lastega perekonnad (ja muidugi sõjavägi ning igasugused kõrged ja vähemkõrged riigitegelased ja poliitikud – kuidas siis muidu), ülejäänud 19,5 miljardit inimest jäävad Maale röntgenkiirguse kätte surema... ja et nad liiga kaua ei sureks, siis teevad lahkujad mahajäänutele viimase „kingituse” – peale evakueerimise lõppu ja kui Maa hukk näib möödapääsmatuna, lastakse Maal lahti kiiresti tappev viirus. Globaalne eutanaasia... Aga kas kõik inimesed Maal ikka hukkuvad ja kas Maa ikka tegelikult hävib, sellest jääb raamatu lõppedes teatud kahtlus.

Riigi käitumine möödapääsmatu katastroofi lähenedes ja tavainimese käitumine talle algselt täiesti arusaamatus olukorras ja siis riigi kadudes oli minu arvamuse kohaselt väga tõepäraselt kujutatud ja läbi mõeldud. Olen kindel, et sellises olukorras sündmused üsna sarnaselt areneksidki.
Et saada vastused eelmistes osades õhku jäänud suurele hulgale mõistatustele, tuleb muidugi ka sarja viimane osa käsile võtta.
Ehk venitaks raamatule isegi nelja välja, aga arvestades seda algul mainitud ühte miinust, siis kokku üle kolme ei tule hindeks kuidagi.

4. september 2010

Конкистадоры Гермеса

Андрей Мартьянов
Войти в бездну 3
2005 a.
352 lk.

2282 год по Рождеству Христову. Благополучная и богатая цивилизация Земли постепенно осваивает ближайшие к Солнцу звездные системы, началась эпоха Дальних Путешествий. И это уникальное сообщество внезапно оказалось под угрозой тотального уничтожения: спустя несколько лет через Солнечную систему должна пройти блуждающая нейтронная звезда. Выход один: немедленная эвакуация в другие миры...
Правительства Российской и Германской Империй начали осуществлять масштабную программу по спасению своих граждан, однако перед ними встала неразрешимая загадка: планета Гермес, на которой обнаружены следы деятельности Чужаков - странные Дороги, ведущие из ниоткуда в никуда. Все усилия спецслужб, ученых и талантливых любителей теперь направлены на раскрытие тайны Путей Гермеса.

Arvamus:

Selles raamatus keskendutakse Hermese saladuste avastamisele ja nende lahtimõtestamise üritustele paralleelselt Maalt juhitava suure poliitikaga.

Suure poliitikaga seostuv on räpane nagu ikka ja inimelul pole selles mängus mingit väärtust. Hermesel tehtavad leiud muutuvad aga aina erilisemateks ja avastustest tulenevad järeldused järjest fantastilisemateks. Põnev oli!

Dr. Gilhofi mõned arutlused ja filosofeerimised olid küll veidi tüütud ja ehk liiga pikad, kuid enamus neist olid päris huvitavad. Ja mõnede meie tänapäeva nn poliitkorrektsuse seisukohalt väga rassistliku arvamuseavaldusega neegrite suhtes saab juudist dr Gilhof ka hakkama.

Veel seda, et nii eelmise kui ka selle raamatu iga peatüki lõpus on nn teaduslikud/entsüklopeedilised andmed erinevatel teemadel: planeetidest, kosmosest, füüsikast ja muustki. Arusaadav, et kui esitatakse andmeid väljamõeldud planeedi kohta, siis on andmed samuti väljamõeldud. Aga näiteks Hawkingi teooriaid, Marssi, Päikesesüsteemi, Linnuteed, musti auke, neutrontähti ja muud sellist käsitlevad nn teaduslikud andmed olid loodetavasti enamuses siiski tõesed. Või muidu on karta, et olen nii mõnegi küsitava väärtusega fakti endale meelde suutnud jätta...

Ühesõnaga jällegi igati loetav raamat, hinne sama, mis eelmistel osadel ja järgmise osa lugemisest ei ole pääsu. 

31. august 2010

Войти в бездну

Андрей Мартьянов
Войти в бездну 2
2005 a.
320 lk.

Российская Империя, Германский Кайзеррейх, США, Исламский Халифат и Китай - вот основные государства, ведущие борьбу за лидерство в космосе.
Один из кораблей Халифата в результате аварии оказывается в открытом пространстве за пределами Солнечной Системы, где обнаруживает блуждающую черную дыру. По расчетам объект пройдет в районе Солнца через несколько лет, что будет означать гибель Земли. Информацию перехватывает разведка Российской Империи и начинает свою игру, ведь планет, пригодных для колонизации, всем не хватит.

Arvamus:

Islami Kalifaadi kosmoselaeval toimub väike avarii ja ta satud hüperruumi kaudu kuhugi harvakülastatavasse kosmoseossa. Tuleb laev lõpuks ulgukosmosest tagasi ja Teheranis läheb seejärel arusaamatuks ja jaburaks sagimiseks – hakatakse mitusada aastat tagasi kasutusest maha võetud Kalašnikovi automaate ja XX-sajandi tanke tootma ja kõikvõimalikke kosmoselaevu kokku ostma.

Muu maailm vaatab seda tegevust üsna ükskõikselt pealt kui islamistide järjekordset jaburust. Kuni vene luure uurib välja, mis teate vahepeal kadunud laev ajatolladele tõi. Nimelt on ühe „hulkuva” neutrontähe orbiit kolme aasta pärast Päikesesüsteemi läbimas ning see tähendab meie Maa täielikku steriliseerimist. Nüüd läheb muidugi saginaks ka Venemaa (ja tema liitlase Saksamaa) kõrgemates võimukoridorides.

Liitlastel on kohe selge, et Maa asukatest õnnestub evakueerida vaid väike osa. Aega ei jätku, kosmoselaevu pole piisavalt ja planeete, kuhu ümber asuda, on naeruväärselt vähe. Inimene on oma jala väljaspool Päikesesüsteemi tõstnud vähem kui neljakümnele planeedile ja neist vaid 2 on sedavõrd Maa sarnased, et seal saab varustuseta viibida. Ja neist kahestki planeedist ühega – Hermesega – on see mure, et selle üliaktiivse tähe nn „päikesetuul” teeb seal peale mõne lühikese perioodi aastas võimatuks moodsa tehnika ja elektroonika kasutamise.

Raamatu tegevus toimub taas kahte liini mööda: eelmisest raamatust tuttav ja nüüd juba kapten Kazakov tegutseb Päikesesüsteemis. Ajab mafioosoga asju ja tõrjub Marsilt islamiste. Samuti eelmisest osast tuttav dr Gilhof uurib aga Hermest ja avastab, et see süütu ja rahulik planeet näib endas vägagi eriskummalisi saladusi peitvat. Selgub ka, milleks Kalifaadile iidsed relvad, nende abil üritatakse elektroonikavaba Hermest okupeerida. Millele Vene-Saksa liit ei saa reageerimata jätta. Sest on selge, et kui info lähenevast katastroofist teistelegi riikidele teatavaks saab, tõusevad ainsad 2 Maa-sarnast ÜRO halduses olevat planeeti teistegi suurriikide jaoks äraarvamatult kõrgesse hinda ja see, kes neid planeete sel hetkel tegelikult valdab, on teistega võrreldes hulga paremas seisus.

Päris nii hea raamat ei olnud, kui „Inaja ten” (või ei olnud enam seda autoriga esmatutvuse uudsust), aga ladusalt on kirjutatud, lugeda oli kerge ja põnevust leidus ka. Ning mis mitte vähetähtis, suurriikide-sõjaväe käitumine antud olukorras on minu jaoks täiesti usutav ja tõenäoline. Lõpeb raamat keset aktiivset tegevust, mis tähendab, et tuleb kohe sarja järgmine osa ette võtta. Mulle raamat sobis ja meeldis ning nelja saab küll.

Ahjaa, Eesti ja eestlased ei jää raamatus ka mitte mainimata. Kui kapten Kazakov ühe eriti aeglase liftiga sõitma satub, vannub ta seda „aeglaseks kui eestlane”. Ja Balti riigid on Vene Impeeriumis muidugi tagasi, Leedu kuulub sinna Vürstiriigina, Eesti ja Läti on nagu muistsel ajal kubermangudeks jagatud...  

27. august 2010

Иная тень

Андрей Мартьянов
Войти в бездну 1
2010 a.
416 lk.

За ширмой внешнего благополучия человеческой цивилизации XXIII века скрываются нешуточные проблемы, начиная от фанатиков-террористов и нечистых на руку бизнесменов до опаснейших инопланетных хищников, случайно обнаруженных в одном из отдаленных миров. За этими таинственными существами, получившими название "Иные", и началась большая охота, в которой участвуют военные и спецслужбы великих держав, террористы, наемники и конечно же неугомонный доктор Гильгоф со товарищи...
В романе читатель вновь встретится с героями цикла А.Мартьянова "Войти в бездну" и узнает, с чего началась эта история.

Arvamus:

XXIII sajand. Inimesed vallutavad tasapisi kosmost ja on juba hüperruumi kasutamise ära õppinud. Mingilt planeedilt leitakse ammu allakukkunud kosmoselaevast ennenägematud olendid. Peagi selgub, et tegemist on meile täiesti arusaamatute elukatega, kellel on palju ebatavalisi võimeid ja kes on üliagressiivsed.

Ja siis lähebki lahti suureks mänguks, kuna „selle maailma vägevad” näevad neis loomades ülitõhusat bioloogilist relva, mida omada soovitakse. Osalevad Vene Impeerium koos oma liitlase Saksa Keisririigiga, kes tegutsevad USA vastu ning oma sügavat huvi võõrolendite vastu ilmutavad ka islami terroristid ning ülimõjukas ja ülirikas maffiaboss.

Nii käibki siis mitmel planeedil võitlus loomade endale hoidmise või nende hävitamise eest ja eksootilised elukad, kes loomade kohta arusaamatult suurt tarkust ilmutavad, löövad selles madinas kõige agaramalt kaasa, tappes enneolematu tõhususega kõiki, kes kahel jalal liiguvad ja pööramata tähelepanu sellele, millise poole huve nood esindavad.

Tegelikult vaatasin ma hoopis sarja „Войти в бездну” poole, mida siin Baasis 4-osalisena tutvustatakse, aga enne lugemahakkamist uurisin nagu ikka ka taustainfot ja selgus, et on olemas ka see siinne raamat, mis kirjutamisaja järgi võiks olla siis sarja viies osa, sündmuste toimumisaja järgi aga sarja esimene ja sissejuhatav osa. Ühesõnaga otsustasin ikka sissejuhatusest alustada. Taustauuring näitas ka, et seda siinset raamatut nimetatakse Martjanovi teose „Операция „Рюген”” veidi muudetud variandiks või lausa plagiaadiks ja selle peale pahandati kõvasti. No mina seda „Operatsijat...” lugenud ei ole, seega mind see ei häirinud ega olnud mul põhjust pahandamiseks, et uus raamat, aga juba kusagilt tuttava sisuga.

Ladusalt kirjutatud militaarulme kalduvustega (venelastel „bojevaja fantastika”) kergekaalulisem raamat, tegelased panid endale kaasa elama ja põnevust oli küllaga. Mulle lugu meeldis. Hindeks panen korraliku nelja ja loodan, et sari annab edaspidi põhjust veel kõrgemaks hindeks.

23. august 2010

Последняя крепость Земли

Александр Золотько
2007 a.

Десятилетиями люди мечтали о Контакте, но оказались не готовы к Встрече. Пришельцы уничтожили несколько миллионов человек, но их велено называть Братьями. Близкий контакт с Братьями ведет к смерти, но с ними приказано сосуществовать. Они уже десять лет на Земле, но никто не знает, почему уничтожена Америка, зачем созданы Территории, в чем предназначение Свободных Агентов и сколько еще времени осталось у человечества. Осенью 2017 схватка за Братские технологии между Россией и Европейским Союзом стала неизбежной. Непонятно только, что лучше – выиграть или проиграть.

Arvamus:

Paras jama. Vihjeks niipalju, et süžee lähtepunktiks on sakslaste Ahnenerbe tegevuse edasiarendamine peale sõda... Ja nüüd on (või ka pole...) juba 10 aastat Maal tulnukad – väga veidralt käituvad tulnukad. USA on hävitatud, Venemaal näib diktatuur olevat ja rahva ajupesu käib nõukogudeaegsest kordades agaramalt.

Toimuvad mingid verised intriigid, millest ei saa õieti aru, kes kelle poolt on, kui palju neid pooli üldse on ja mis mingi poole eesmärk on. On ka üliinimene, kes pahade plaane nurja ajab, aga et pahad tunduvad loos kõik peale tema ja mõne lihtrahva esindaja olevat, siis see tegelane tegutseb (edukalt) kõigi vastu. Ja jällegi jääb arusaamatuks, mille nimel?

Ei oska mina selles raamatus midagi sellist leida, mille eest üle kahe hindeks panna. 

22. august 2010

Ганимед-6

Алексей Рыжков
2008 a.
352 lk.

Спасаясь от верной гибели, грозившей им в космической колонии на спутнике Юпитера, Фрэнк Бэрри и его друзья попадают в кровавую бойню на родной планете. А по их следам уже идут боевики компании, добывающей на Ганимеде бесценный мобиллиум, тайну которого н свою беду раскрыли беглецы. Битва за спасение, начавшаяся под куполом жизнеобеспечения во внеземной колонии, продолжается в реликтовых лесах Закарпатья и на экзотических тропических островах…

Arvamus:

 Jäi väga kiiresti pooleli ja praegu enam ei mäletagi konkreetselt, miks ta möga oli. Aga oli...

19. august 2010

Повестка в космос

Максим Лучинин
2010 a.
416 lk.
 
Война случилась неожиданно. Так же неожиданно свалились землянам на голову истанты со своими галактическими технологиями, проблемами выживания цивилизаций и нечеловеческой логикой принятия решений. Вот только что Гришка Ивашов и его друзья-коллеги сидели в конторе, не спеша доделывали проект, и вдруг... военкомат, сборный пункт, пустынная планета Ка-148, где их вместе со сйерками, диштами и всякими прочими кэссами превратили в бойцов вселенской армии, сражающейся с Красными Зед - саранчой, пожирающей целые звездные системы. В одном из боев станция, куда Григория определили координатором, закончила свое существование, положив начало его скитаниям и приключениям в очень, очень далеком космосе...
 
Arvamus:
 
Inimeste esmakontakt tulnukatega, seejärel tulnukate abipalve. Mingid poolmõistuslikud tähti kustutavad plasmaolendid liikuvat tulnukate tähesüsteemi poole edasise kursiga Päikesesüsteemile. Venemaa reageerib sellele sõjaseisukorra ja mobilisatsiooniga.

Romaani algus on olme-ulmelik: kontorirott Griša saab kutse komissariaati, loetakse sõjakõlblikuks, tähistab töökaaslastega sõttaminemist, kuulab koos teiste meestega paar nädalat loenguid liitlastulnukatest ja vaenlastest-„plasmatšidest”, vaatab tulnukate õppefilme jne. Nõukogudeaegne kordusõppus tuleb meelde... ja sõda ise koos kõigi oma tulnukatega jääb meestele ikka veel väga kaugeks ja mõistusega raskesti adutavaks.

Venemaa saadab raamatus muide kosmosesse kahurilihaks miljon seitsesada tuhat (!!) meest, mõned teised riigid ka paarisaja mehe kaupa. Miks nii? „Ega teised lollid ei ole,” nagu raamatus öeldakse. Aga miks venelased on, sellele vastust ei antagi. Rahvuslik masohhism ilmselt?

Toimuva reaalsus jõuab Grišale kohale, kui tulnukate tohutu kosmoselaev linna taha maandub, mehed peale pannakse, lend algab ja tulnukad neisse kohe vajalikke teadmisi ja sõdimisoskusi „sisestama” hakkavad. Ning peagi toimuvad juba esimesed kokkupõrked vaenlasega ning inimesi hakkab sadade kaupa surma saama.
Siiani oli raamat loetav, aga ei enamat.

Huvitavaks ja paremaks läks lugu minu arvates siis, kui Griša iseseisvalt mõtlema ja tegutsema hakkas. Tulnukate lahinguplaani nurja ajas, kuna see tähendanuks ühe „väiksema” liitlasrassi planeedi hävitamist. Plahvatuse tõttu koos ühe tulnukaneiuga jumal teab kuhu universuminurka satub ja mööda väga veidrat maailma rändab (suletud kosmoseala väga veidrate ruumianomaaliatega) ning ellu püüab jääda. Ellujäämine õnnestub, tulnukaneiuga hakatakse teineteist tasapisi nii otseses kui kaudses mõttes mõistma, aga lootus veel kunagi koju tagasi jõuda kipub kaduma. Kas minna hangitud suurepärase kosmoselaevaga ilmselt lootusetule Maa otsimise rännakule (no kust sa seda Maad ikka otsid, kui sul pole aimugi, millises universumi otsas sa asud) või jääda oma tulnukaneiust kaaslasega paradiisiplaneedi ookeani kaldale palmi alla idülli nautima?

Raamatu esimene pool oli lihtsalt kergesti loetav lugu, teises pooles oli ka põnevust. Ja kui autor on tõesti 17-aastane teismeline, nagu ma kusagilt internetikommentaarist lugesin, siis seda arvestades pole lugu ju üldse paha ja mina panen avansina hindeks nelja.

13. august 2010

Child of the River

Paul J. McAuley
Confluence 1
1996 a.
336 lk.

Paul J. McAuley has won just about all the awards named for science fiction authors: the Philip K. Dick, the Arthur C. Clarke, and the John W. Campbell Memorial. McAuley is a true wordsmith, an author's author, and in Child of the River, he has not only written an outstanding novel, he has created a universe. While fans of Gene Wolfe and Mervyn Peake might be taken aback by McAuley's stylistic imitation of those two luminaries, why look a gift horse in the mouth? McAuley's vision is original enough, as well as complex and entertaining enough, to keep a demanding reader engrossed. Child of the River tells the story of Yama, a young man of unique heritage in a world of genetically altered beings. The river world Confluence is a place of crumbling, ancient cities and machines so old and mysterious they seem like magic. From the vast necropolis of Aeolis to the engimatic metropolis of Ys, Yama seeks the truth about himself, and the universe. With Child of the River, McAuley begins a trilogy examining the death of a breathtakingly epic civilization.

Arvamus:

Ei mina ei mõista, mille eest see raamat nii häid hinnanguid on saanud?! Ma suutsin 200 leheküljest kusagil 50 läbi lugeda ja siis sai jaks otsa. No igav on, kole igav. Mingi väike siblimine ju käib, aga kõik see on külatähtsusega tegevus ja ei näi millegi suuremani viivat. Kogu see trall käib ühe leidlapse ümber, kes näib veidi erilist sorti olevat...

Maailm, mida McAuley kujutab, on veider. Elatakse kenas asjalikus keskajas kusagil ühe suure jõe kaldal, 10 000 eri liiki inimesi, imetletakse taevas Galaktikat, teatakse, mis on geenid ja et kõik need rahvad on millalgi kunstlikult loodud, kosmoselende ja võõrolendeid teatakse ning räägitakse nõidadest ja tatsatakse vibudega ringi...

Poleks ma vahepeal mõjalt natuke tausta uurinud, poleks ma igasugu mõistetest üldse midagi aru saanud. Nüüd veidi sai, aga mis abi sellestki. Vahepeal lugedes tuli täiesti arusaamatu seos Victor Hugo "Hüljatuga" pähe...

Kokkuvõttes: igav ja segane raamat. Jäi pooleli! 

7. august 2010

Пожиратели Звезд

Роман Афанасьев
2010 a.
512 lk.

Мирное существование далекой звездной колонии Авалон нарушено угрожающим инцидентом – неизвестные корабли вторглись в ее пространство и стремительно приближаются к главной планете. В столице паника, военный флот пытается организовать оборону, но терпит неудачу. В городе орудуют мародеры, на орбите кипит битва космических флотов, а мошенник Лэйван Хэван, выдающий себя за агента федеральной полиции, пытается разыскать в обреченной столице свою верную напарницу, чтобы побыстрее покинуть планету. Он еще не знает, что ему суждено пройти весь этот огненный ад от начала и до конца.

Arvamus:

Väga flegmaatiline raamat. Hea vahend õhtuti kiireks magamajäämiseks – järgi proovitud! Kusjuures süžee on ju pidevat pingelist tegevust täis, aga kirja on see pandud mingil eriti paljusõnalisel, suhteliselt tuimal ja ühtlasel nivool s.t. ei mingeid erilisi pingetõuse ega langusi selle esilehekülgedel paika pandud taseme suhtes. Mina lugejana harjusin peagi selle loo ühtlase pingetasemega ära, mingeid üllatusi ja tempomuutusi loo kulgemises ei toimunud ja varsti lasi ka juba näiteks suure kosmoselahingu kirjeldus silmal rahulikult kinni vajuda.
Sisust. Kõige kaugema inimestega asustatud planeedi juurde saabuvad äkki tundmatud kosmoselaevad, löövad platsi kohalikust laevastikust puhtaks ja hakkavad planeedil mingit oma asja ajama. Appi tulnud naabertähesüsteemi laevastik saab sama armetult peksa. Lõpuks tuleb kohale nn Föderaallaevastik ja lahendab viimases hädas probleemi ühe hoobiga ja väga radikaalsel viisil.
Raamatus on kaks peategelast: päästelaeva kapten, kes päästmisele lisaks ka kõiksugu muid ülesandeid täidab ja alati ka kõige hullemast supist viimasel hetkel tervelt välja tuleb, ja teine on suurpettur (ning ilmselt Rambo sugulane...), kelle armastatu tulnukate tõttu surma saab ja kes siis täis püha pimedat kättemaksuiha planeedil igasuguseid kangelastegusid korda saadab.
Ma arvan, et üle viiesaja lehekülje teksti oli selle loo jaoks ikka ilmne liialdus. Tühja sõnavahtu on palju. Aga no nii hull raamat ka ei olnud, et kolmekest kätte ei saaks. 

5. august 2010

Омикрон

Андрей Ливадный
Экспансия: История Галактики 14
2005 a.
384 lk.
Три десятилетия Галактической войны унесли многие миллионы жизней и превратили Землю в технократическую пустыню, где на одного живого человека приходилось до сотни кибернетических систем. Командующий объединенными силами военно-космического флота Земного Альянса адмирал Табанов накануне решительной схватки со Свободными Колониями стоит перед выбором: победить в войне, опираясь на искусственный разум, и превратить остатки человечества в рабов машин или уравнять шансы с противником, отказавшись от использования боевых кибермеханизмов...
Arvamus:
Autor laseb oma mõtetel jälle väga globaalsetel teemadel rännata. Väärtushinnangutest, inimese mõjust ümbritsevale, kaugele võib minna masinate kasutamisega, kas tehismõistus võib inimesele ohtlikuks saada (vastus: võib - aga selleks peab inimene siis ise „vaeva” nägema) jne.

Romaani sündmustik on seotud või toimub Omikroni nimelisel planeedil, kuhu Maa Allianss sõja ajal oma salajase sõjaväebaasi rajas. Ning sõja lõpus üht-teist veelgi, mis aga selle romaani seisukohalt erilist rolli ei mängi, küll aga võib sarja järgnevates osades ilmselt tähtsaks teguriks saada.

Peale sõja lõppu puhastab võitnud Kolooniate laevastik galaktikat Maa sõjaväe viimastest vastupanukolletest ja ohtlikest baasidest, avastab ka Omikroni baasi ja pommitab seda. Kuid hävitamine ei õnnestu sajaprotsendiliselt, maapealne lahingtehnika viiakse küll rivist välja, aga osa abimasinaid jääb piisavalt terveks, et edasi toimida ja ka osa maa-aluseid rajatisi ja arvutivõrk jääb funktsioneerima.

Saabuvad kord planeedile rüüstajad, mingi remondirobot läheb neid oma programmi kohaselt takistama, inimesed naeravad ta välja ja viskavad muu vanaraua sekka, robot ühendab oma purustatud mälubloki asemele aga esimese kättesattunud uue mälubloki ja inimeste õnnetuseks osutub selleks võimsa lahingumasina enesearendusvõimeline mälumoodul. Robot hakkab sealtpeale käituma vastavalt lahingumasina loogikale, kihutab rüüstajad minema ja asub end arendama. Käitumine vastavalt lahingumasina loogikale tähendab purustatud sõjaväebaasi perifeeria kaitsmist ja baasi taastamist, enesetäienduseks erilisi võimalusi algul pole, vaid negatiivne kogemus inimestega kokkupuutest on tühja mällu lisandunud.

Mõne aja pärast tekib planeedile väike inimeste koloonia, selle asukad koguvad baasi hävitamisel laialilennanud sõjavarustuse mahamüüdavaid tükke ja kaevandavad maake. Baasi enda kohal laiuv mets on masinate kontrolli ning kaitse all ja sinna inimestel asja ei ole. Mõni aeg kestab neutraalne kooseksisteerimine kuni inimesed avastavad, et metallist ja maagist on hoopis väärtuslikumad baasi katva metsa puud, millele sõjaväe geenitehnoloogid igasugu huvitavaid omadusi on andnud. Inimeste soov puid langetada toob kaasa juba tõsise kokkupõrke vahepeal arenenud tehismõistusega ja lõpeb kolooniale väga traagiliselt. Arenev tehismõistus (kelle enesearengut on juhtinud inimeste pidev vaenutegevus tema vastu ja kes seetõttu näeb lõpuks kõigis inimestes üheselt enda vaenlasi) ähvardab aga inimestele väljaspool Omikronigi globaalseks ohuks muutuda. Ja sellele läheb muidugi raamatu tavatu sünnilooga süütust kannatajast õilis peategelane kohe piiri panema...

Oli loetav raamat, kuid mitte kõige säravam. Sündmustik kulges ilma eriliste tõusude ja langusteta ja ootamatu lõpplahenduseta ning mõõduka pingega oma loogilise finaalini. Neli.