30. detsember 2011

Сезон огненных дождей

Олег Шовкуненко
Битва во мгле 3
2010 a.
512 lk.
Ради безграничной власти над Вселенной члены Верховной Лиги решили открыть миру мертвых врата в мир живых. Главным оружием в руках заговорщиков становятся морунги с черной планеты Агава, превратившиеся в беспощадных чудовищ. Но Источник Жизни породил и того, кто остановит безумцев – Великого Мастера. На помощь соратникам Мастера, звездному отряду «головорезов», приходят кракены – необычные существа, наследие исчезнувшей цивилизации Воларда…
Arvamus:
Sarja kolmandas ja viimases osas jõuab võitlus kurjaga teatud vahetulemuseni. Pole ilmselt keeruline arvata, kes peale jäi... Paar peategelast leiavad ka oma lõpu, vaenlasi langeb aga suurel hulgal. Tükati läheb lugu veidi tüütuks ja üksluiseks ja ega midagi eriti üllatavat võrreldes eelmiste osadega enam ei toimu. Aga nõrga nelja panen ka sellele raamatule ära.  

25. detsember 2011

Контакт третьей степени

Сергей Москвин
2010 a.
480 lk.

Группа бойцов спецназа под командованием лейтенанта Рогожина и военный-ученый майор Крайнова откомандированы на загадочный военный объект "Хрустальное небо". Выясняется, что некоторое время назад здесь проводили какой-то рискованный научный эксперимент, в результате которого все работники объекта оказались уничтожены. Пути назад нет, связь с руководством потеряна, а в темной глубине армейского бункера за колючей проволокой притаилось нечто зловещее и крайне опасное...

Arvamus:

Tegemist on millegi õudukalaadsega. Ilmub äkki kusagil Venemaal suure paugu, tule ja suitsuga välja mingi olend. Esimesest pilgust talle on selge, et tegemist on tulnukaga. Surnud tulnukaga. Sõjavägi paneb olendile muidugi kohe käpa peale, kuulutab kõik ülisalajaseks ja hakkab tulnukat mingis tuumasõja otstarbeks pooleldi valmis ehitatud maa-aluses juhtimiskeskuses uurima. Tegelikult tuleb välja, et surnud tulnukas polegi nii väga surnud, vaid uurib hoopis omakorda inimesi. Ja kui tulnukas oma uurimistega inimestest hulga kiiremini valmis saab, asub ta tegutsema ehk siis end sinna baasi sisse seadma.
Tulnukal on muidugi hulgem igasuguseid inimestele kättesaamatuid võimeid ja oskusi, ka pole ta tegelikult üldse humanoidne, nagu ta inimestel algul endast arvata lasi. Ja hakkab ta siis baasi personali ja teadlasi hävitama, see käib tal oma mentaalsete võimete abil ülilihtsalt. Raamat räägib aga sellest, kuidas venelased baasiga ühenduse katkemise järel sinna ilmatuma jurakasse punkrisse rühma sõjaväeluurajaid asja uurima saadavad ja kuidas nad seal oma elu eest võitlevad. Loo lõpp on aga absoluutselt üllatustevaba.

Mul on horrori alal kogemust väga napilt ja sedagi raamatut sattusin lugema vaid seetõttu, et ei osanud ta sellist kallakut kahtlustada, kuid julgen siiski arvata, et ega vist tippteosega tegemist pole. Samas paari öö une võib raamat nõrgemanärvilistel ehk ära rikkuda küll. Nii et mitte ka päris lootusetu lugu. Seega kolm.  

19. detsember 2011

Первый контакт

Алексей Живой
Невидимые 1
2006 a.
480 lk.

Двадцать восьмой век. Планета Земля и распространившееся но всей Солнечной системе человечество находится на пороге гигантского открытия в области управления временем. Это открытие должно позволить земным исследователям свободно проникать в отдаленные миры, изменяя течение времени в своих кораблях.
В научной лаборатории, расположенной на окраине Солнечной системы, сконструирован первый мощный генератор независимого времени "Магеллан-1". Во время секретного эксперимента его копия, смонтированная на корабле, пропадает при странных обстоятельствах вместе с судном.
Военная разведка землян предполагает, что "Магеллан" был захвачен неизвестной расой, обитающей в системе Z87. По приказу военного командования для сбора информации о неизвестной расе создается специальное подразделение военной космической разведки "Невидимые".

Arvamus:

Tüüpiline teema: mingid tulnukad - seekord jälle dinosauruselaadsed - soovivad oma galaktika keskel asuvat impeeriumi Päikesesüsteemi arvel laiendada. Tegelikult huvitavad neid Päikesesüsteemist veelgi enam mingid inimeste leiutatud kosmoselaevade mootorid, mis ajaga manipuleerivad ja leavu eriti kiiresti edasi toimetavad.
Ja siis on üks kuueliikmeline super-hüper-luureüksus, kes pahade dinosuruste järel luurab ja nende plaane peesse keerab.

Raske isegi öelda, mis kirjutatul konkreetselt viga oli, aga isegi põnevaid sündmusi oli igav lugeda. Kõik oli kuidagi lame, labane, lihtne, tuim. Või nagu 10-aastastele lastele oleks kirjutatud, ainult et neile vist nii palju joomistest ja naiste tagaajamisest jälle ei kirjutata :).

Kontrollisisn ka sama sarja teise raamatu alguse üle, sama nõme stiil näis jätkuvat. Ja sellepärast jätsin sarja teise osa lugemise juba pooleli. Nii kehvalt kirjutatud asja peale pole mõtet aega raisata. Kaks.
 

13. detsember 2011

Потерянный

Дмитрий Кружевский
Искатель 2
2011 a.
416 lk.

Человек, не помнящий своего имени, попадает на неизвестную планету, населенную разумными существами. Землянину, который получил здесь имя Керк, приходится совершить путешествие к крепости таинственных Вершителей в компании юного Эрая, его хранительницы Ай и Намара из ордена «ищущих».
А в это время бывший сотрудник «Искателя» Андрей Малышев летит на Титан, где подо льдами обнаружена старинная база…

Arvamus:

Nagu raamatu pealkirigi näitab, on tegemist „Iskateli” järjega. Peale esimest küllalt omapärase stiiliga raamatut otsustasin vaadata, kas autor jätkab ka siin samal kombel ja lugesin sellegi raamatu läbi. Toda esimese osa nõukogude noorsoojutu hingust polnud siin aga enam mitte grammigi eest, tegu oli tavalise keskpärase ulmelooga. Õnneks küllalt lühikesega ja kohati isegi põnevaga, nii et loetud ta sai.

Eks seda eelmise osa ideaalühiskonna hinguse levikut takistas siin raamatus ka see, et Maal tegevus peaaegu ei toimunudki. Kusagil kaugel planeedil artifakte uurivaid teadlasi ründab keegi ja Kirill satub läbi korraks ootamatult tööle hakanud iidse ruumivärava mingile tundmatule planeedile. Seikleb seal keskajas elavate kohalike aborigeenide hulgas, satub nende iidsete ja hulga arenenumate eellaste muistsele kosmoselaevale, paneb selle tööle ja lendab kuhugi minema. Raamatu teine pool räägib Kirilli instituudikaaslase Andrei seiklustest Titaanil avastatud vanas mahajäetud uurimisjaamas, kus inimesed kunagi ammu ruumiväravatega katseid tegid. Ja näib, et katsed olid üsna edukad olnud, kuna seegi värav hakkab juhuslikult hetkeks tööle ja Andrei näeb läbi värava mingil teisel planeedil Kirilli. Aga kas too kunagi ka koju jõuab?

Ega muud, kui tuleb Kirilli edasistest seiklustest teadasaamiseks ka kolmas osa kunagi läbi lugeda. Siiani on see osa vist küll veel kirjutamata... Aga küll autor selle valmis treib, eriti arvestades ta mõningast kalduvust grafomaaniasse. Siinses raamatus oli minu arvates palju tühja sõnavahtu, milleta väga hästi hakkama oleks saanud. See teeb raamatu lugemise vaevaliseks, no põnevust ju on, aga vaid tükati ja et loos kogu aeg pinget üleval oleks, siis sellest on asi kaugel. Hindeks kesine kolm. 

7. detsember 2011

Исход

Вячеслав Кумин
Исход 1
2007 a.
416 lk.

Человечество давно вышло в Космос, но сама Земля больше непригодна для жизни. Разведчики нашли несколько подходящих звезд, и люди отправляются к одной из них. Огромные Корабли-города летят к новому дому. Но за эту звезду уже борются две суперцивилизации чужих. И человечеству приходится ввязаться в войну, потому что обратной дороги нет. В войну, в которой шансов на победу у землян тоже нет.

Arvamus:

Esimene raamat neljaosalisest sarjast. Põhiideeks kosmosesõja kirjeldamine. Aga teeb autor seda üsna igavalt, tuimalt ja vigadega.
Sisust. Inimesed on Maa elamiskõlbmatuks muutnud ja asustavad Päikesesüsteemi planeetide kaaslasi, asteroide ja orbitaaljaamu. Aga pikapeale hakkab kosmiline kiirgus inimestele halvasti mõjuma. Ei jää muud üle, kui tuleb uus planeet elukohaks otsida. Viimaks leitaksegi kusagil kaugel üks sobiv. Asuvad siis kõik inimesed kogu kraamiga kosmoselaevadele ja lennataksegi galaktika kaugustesse uude koju. Kuid seal ilmneb suur probleem. Uus Maa asub nimelt kahe suure, inimestest arenenuma ja omavahel sõdiva tsivilisatsiooni valitsemisalade vahelisel eikellegimaal. Ning niipea, kui inimesed väljavalitud planeedi juurde jõuavad, on ka sõdivate poolte laevastikud kribinal kohal. Üks rass kuulutab inimeste väljavalitud planeedi kohe enda omaks ja käsib neil „kosmosesse tagasi kaduda”, teised pakuvad inimestele väga kahtlastel tingimustel võimalust oma konföderatsiooniga liituda. Et inimestel kuhugi minna pole, siis sellest keeldutakse ja lähebki sõjaks inimkonna ellujäämise nimel nii planeedi pinnal kui selle ümber kosmoses. Peksa saavad inimesed igatahes kõikjal: planeedil haledamalt, kosmoses suudetakse ikka vaenlasele ka tuntavaid kaotusi tekitada, aga lõpptulemus on ette näha.... Viimases hädas võtab inimene kasutusele sealkandis keelatud tuumarelvad ja terroristlikud rünnakud... . Mis edasi saab, võib igaüks ise lugeda.
Raamatus on hooletusvigu (mõni surmasaanu sõdib hiljem jälle edasi), rumalusi (heli levimine vaakumis), peategelane on täielik rambo, kes kõigi loogika- ja loodusseaduste vastaselt kuidagi surma ei saa, aga kes jääb selliseks sisutühjaks ja tundetuks madala IQ-ga supersõduriks. Raamatu lõpuni läbilugemine oli ikka suur eneseületus. Seda teost mina küll kellelegi soovitada ei julge, hindeks 2. 

2. detsember 2011

Tau Zero

Poul Anderson
2006 a.
189 lk.

The epic voyage of the spacecraft Leonora Christine will take her and her fifty-strong crew to a planet some thrity light-years distant. But, because the ship will accelerate to close to the spped of light, for those on board subjective time will slow and the journey will be of only a few years' duration. Then a buffeting by an interstellar dustcloud changes everything. The ship's deceleration system is damaged irreperably and soon she is gaining velocity. When she attains light-speed, tau zero itself, the disparity between ship-time and external time becomes almost impossibly great. Eons and galaxies hurtle by, and the crew of the Leonora Christine speeds into the unknown.

Arvamus:

 Ühelt poolt väikese inimkollektiivi (100 inimest) käitumine ja psühholoogia suletud süsteemis. Lennu lõppemise lootuste korduv purunemine, kirjeldus sellest, kuidas mõjub inimestele teadmine, et neil tuleb ilmselt kogu oma allesjäänud elu veeta laevas samade kaaslaste keskel. Ja teiselt poolt raamatu astronoomiline ja relativistlik pool. Lend läbi meie galaktika, naabergalaktikate, galaktikaparvede, universumi paisumine ja taas kokkutõmbumine... Andersoni mõte on lennanud ajas ja ruumis ikka tohutu kaugele. Ja kogu selle lennu relatiivsusteooriaga lahtiseletamine, see teeb raamatu jah ehk veidi kuivaks aga samas ka realistlikumaks ja usutavamaks. Põnev lugemine, 5 miinusega (miinus lugeja ehk veidi liigsest teooriaga kimbutamisest)

28. november 2011

Revelation Space

Alastair Reynolds
Revelation Space 1
2000 a.
768 lk.

Dr Dan Sylveste, an archaeologist who has for years been fascinated with the long-dead alien race the Amarantin, is about to discover something that could change the course of mankind. But before he can act on anything his wife is killed and he is captured when a coup sweeps across the planet Resurgam. Meanwhile, an astonishing ship bearing a crew of militaristic cyborgs and a kidnapped Gunnery Officer is bearing down on Resurgam, crossing light years of space to enlist Sylveste's help to save their metamorphosing Captain. Only Sylveste, or, more accurately, the software programme containing his father's knowledge that he carries in his mind, can save the Captain. None of them can anticipate the cataclysm that will result when they meet, a cataclysm that will sweep through space and could determine the ultimate fate of humanity.

Arvamus:

Lugesin seda raamatut eelmise aasta lõpus ja tuleb tunnistada, et selle sündmused ja tegelased kummitavad vahel veel praegugi mõtetes.
Tõesti võimas, põnev, kaasahaarav ja väga hästi kirjutatud raamat.
Esimese poole lugesin läbi võib öelda et ühe jutiga (kuivõrd see nii paksu teose puhul võimalik on), teises pooles vahel mõni koht nagu tundus veidi liiga venitatuna ja mõni tegelane hakkas ka tasapisi närvidele käima (Ana, Volyova tegevus ja motiivid jäid vahel veidi segaseks), aga selle heastas jälle täielikult raamatu pingeline, sündmusterikas ja ootamatu finaal.
See, et nii hea teosega tegemist oli, teeb mul isegi veidi raskeks triloogia järgmise osa juurde minemise. On väike kartus, et selle puhul pole tegemist enam nii huvitava teosega ja see rikuks muljet ka esimesest osast.
Esimesele osale aga kõhklusteta viis. 

27. november 2011

Акцент судьбы

Василий Абвалов
2007 a.
379 lk.

В далеком будущем череда бесконечных военных конфликтов между расселившимися мирами людей прерывается неожиданным нападением неизвестной ранее воинственной цивилизации. Перед угрозой глобального уничтожения люди объединяют свои усилия в борьбе с общим врагом, и это позволяет им остановить победное шествие врага. Остановить, но не победить. Именно в этот период происходит взросление молодого человека, которому слепой случай в самом начале жизни дал возможность выжить в катастрофе и наградил уникальной памятью. Как воспользуется он подарком случая, какие сюрпризы преподнесет ему судьба? И хотя его единственное желание – жить как все, становится ясно, что его мечте не суждено осуществиться.

Arvamus:

Ei meeldinud. Lühidalt öeldes: igav.
Tegevus toimub kauges tulevikus, inimkond on laienenud paljudesse tähesüsteemidesse. Sõditakse omavahel, luuakse liite jms. Ühel päeval ründavad inimestega asustatud tähesüsteeme aga tundmatu tsivilisatsiooni esindajad ja algab pikk võitlus.
Aga see võitlus on vaid taustaks ühe poisi-noormehe kasvamisele, arenemisele, tegudele. Tegu pole päris tavalise poisiga, imikuna koos vanematega kosmoselaeval reisides põrkus nende laev kokku mingi teise dimensiooni kosmosesõidukiga. Kõik reisijad peale poisi hukkusid, poisi korjasid aga teisdimensioonlased üles, lappisid kokku (no mitte täiesti nii, nagu oleks pidanud, kuna inimeste "jooniseid" polnud käepärast võtta) ja saatsid lapsukese meie mõõtmesse tagasi (kuna mingi tolle mõõtme seadus käskisid seda teha).
Kasvab siis lapsuke kasuvanemate juures ja aegamisi selgub, mida teise dimensiooni asukad "valesti" tegid. Nimelt on lapsel täiuslik mälu - ta ei unusta mitte midagi. Loomulikult on supermälust igapäevases elus üksjagu kasu, aeg läheb, poisil on ees hiilgav karjäär ühes firmas, kuni puhkenud sõja tõttu suunatakse noormees hoopis sõjaväe käsutusse ja hakatakse teda tehnikuks koolitama.
Oma fenomenaalse mälu tõttu on ta igal pool edukas, aga oskab mingi sealse julgeolekuteenistusega tülli minna, satub seetõttu mitmetesse seiklustesse, tuleb neist alati edukalt välja jne.
Ühesõnaga romaan ülipositiivse kangelase seiklustest sõjaväes ja sõjas, millega ta alati edukalt toime tuleb. Seiklused küll, aga minu arust kuidagi igavalt ja kuivalt kirjutatud, ei mingeid üllatusmomente. No kolme venitab välja. 

22. november 2011

Stepsons of Terra

Robert Silverberg
2000 a.
142 lk.

A THRILLING ADVENTURE that ranges across time and space, pitting one man against a invading alien horde that threatens a colony world, and against a hidden conspiracy to conquer Earth. Blair Ewing must battle Klondi hordes, Sirian plotters, the forces of history, and the nature of time itself. It's a lot to ask of one man -- but supposing there were more than one? This classic early Silverberg novel folds an exploration of time-travel paradoxes into the story of one man's fight to save two worlds at once.

Arvamus:

Mulle lugu meeldis. Selline kergemat sorti piisavalt põnev seiklus. Kogu too ajamuutmise värk jäi küll veidi segaseks, aga ju oli viga minus. Ja päris lõpus Maale tagasipöördumine oli ka kuidagi pisut liiga suureline, kuid üldmulje teosest on kindlasti hea. 

19. november 2011

Звездные корсары

Константин Мзареулов
2007 a.
448 lk.
 
Десятилетия назад Галактику потрясли чудовищные сражения - войн такого размаха Вселенная не знала со времен легендарной схватки между Тайлонцами и Темными Монстрами. На звездном пепелище медленно возрождаются, готовясь к реваншу, обломки былых сверхдержав. Последним очагом свободы остается пиратская республика Ратулор, чьи крейсера поддерживают спокойствие в Нейтральной Зоне. Так уж сложилась судьба, что отставной полковник, сибиряк Шестоперов, стал артиллеристом на корабле космических корсаров. Здесь он находит верных друзей, встречает любовь и попадает в эпицентр таинственных событий. Война уже на пороге: грохочут залпы, заключаются немыслимые союзы, завязываются хитроумные интриги, внезапно становится известно имя истинного наследника маванорского престола... Однако в ожесточенную схватку трех главных держав внезапно вмешивается непостижимая Четвертая Сила.
 
Arvamus:
 
Otsustab Kuzma Petrovitš Šestoperov enne peatselt saabuvat surma (vähk on mehel kallal) viimast korda taigas jahil käia. Taigas juhtub aga selline asi, et Kuzma päästab ühe imeliku tegelase tigeda metssea käest. Seletab siis too tegelane Kuzmale, et tema on hoopis tulnukas, kelle kodu meie galaktika naaberharus ja kes on siin luurelaevaga uurimas, kes siin meie kandis ka elab või siin ringi lendab.
No igatahes on tulnukas enda päästmise eest otsata tänulik ja uurib, kuidas tänuvõlga tasuda. Petrovitš leiab küll, et elus juba nagu kõik tehtud: lapsed jalule aidatud, lapselapsed ära nähtud, aastakesi ka juba üle 80 turjal; aga kui saaks mõne aasta veel elada ja sellest pagana vähist seal sisikonnas lahti, siis selle vastu poleks tal nagu midagi.
Tulnukas annab seepeale teada, et neil on vähi ravi sama lihtne kui meil nohuga tegelemine ja noorenduskuuri võib ta Kuzmale veel lisaks korraldada (nii aastakest 40 turjalt ära kaotada). Ainus probleem, et nende väikses luurelaevas pole kõiki tarvilikke aparaate, nii et tuleks Kuzmal nendega kaasa galaktika naaberharusse lennata. Ja kui kunagi nende maailmast mõni laev jälle siiapoole tulemas on, küll Petrovitš siis ka koju tagasi saab. Ühesõnaga ajabki Kuzma paari päevaga kõik maapealsed asjad joonde ja suundub tulnukate laeval nende koduplaneedi poole.
See oli raamatu paarikümne esimese lehekülje ümberjutustus. Edasi läheb jutt üsna samas stiilis ja sama lõbusalt. Žanrilt on ilmselt tegemist humoorika kosmoseooperiga. Sellele naljakusele aitab kõvasti kaasa see, et Kuzma Petrovitš on nõukogude armee erupolkovnik, kelle mõttemaailm kindlasti paljudele omal ajal nõukogude sõjaväes teeninutele tuttav ette tuleb (ja seda mõttemaailma on NSVL kadumine Petrovitši puhul vaid veidike modifitseerinud). Seega pole siis ka mingi ime, et Kuzma tulnukate juures kohe sõjaväelist karjääri tegema hakkab, neid enda omapärase mõtteviisiga üllatab ja tulnukate seas näiteks Kalašnikovi automaadi ehitamisega furoori tekitab.
Tulnukate maailm on aga selline nagu korralikus ja tüüpilises kosmoseooperis ikka: omavahelised suured ja väikesed intriigid, mingi karmi vaenlase sissetung ja võitlus nendega ning veel mingi salapärase neljanda jõu olemasolu. Tuleb muidugi veel ära märkida, et valitsevad sealset maailma saurused, aga esindatud on seal intelligentsetena ka kasslased, krabid, humanoidid (kelle esindaja intsidendile metsseaga Petrovitš taigas peale sattus) ja oli seal vist veelgi mõningaid meil loomariiki kuuluvaid tegelasi.
Lühidalt iseloomustaks ma raamatut sõnaga "muhe". Selline kergemat sorti ja hästi loetav raamat, 4.

13. november 2011

Недалеко от Земли

Роман Караваев
2006 a.
512 lk.
 
Открытие нового способа перемещения в пространстве позволяет земному человечеству быстро, эффективно и экономично освоить ресурсы Солнечной системы. Казалось бы, и до звезд теперь рукой подать, все они ныне недалеко от Земли. Но неожиданно первые исследователи наталкиваются на непреодолимое препятствие - таинственную Сферу, перекрывающую людям выход на галактические просторы. Мало того, астронавты, непосредственно столкнувшиеся с загадочным космическим феноменом, обретают фантастические способности, мгновенно ставящие их в ряд суперменов. Однако далеко не все астронавты. Что является причиной этого? Вопрос чрезвычайно важный и для ученых, и для политиков, и для спецслужб. За группой испытателей, старающихся скрыть свои новые умения от остальных, начинается охота.
 
Arvamus:
 
Millega siis tegemist on? Minusugune kirjandusvõhikust ulme lugeja on raamatu defineerimisega raskustes. Ei olnud nagu päris õige SF. Utoopia, muinasjutt, fantaasia? Ükski neist puhtalt võttes ka mitte. Aga tühja, mis ma ikka üritan teda lahterdada, tähtis on, et raamat oli minu arvates päris loetav.
Algab lugu küll üsna SF-likult. Maal on leiutatud mingi uus viis kosmoses liikumiseks (lugesin raamatut aasta tagasi, kõiki autori tehnilisi ideid enam ei mäleta ja ega need loo mõtte seisukohalt nii väga olulised olnudki), aga välja nägi asi lihtne: annad lennuvahendile enne starti sihtkoha koordinaadid ette, käivitad mingi kavala masinavärgi ja oledki soovitud kohas. Igatahes toimib too uus liikumisviis Päikesesüsteemis suurepäraselt.
Otsustavad siis jänkid koos eurooplastega järgmise sammu astuda ja uus sihtkoht juba väljaspool Päikesesüsteemi piire valida. Ja tutkit! Ei pääse sinna! Nagu nähtamatu (kummi)sein oleks ees, millest rakett lihtsalt tagasi põrkub. Proovitakse nii ja naa, proovivad ka venelased, tulemus on sama. Päikesesüsteemil on kui mingi sfäär ümber, mis inimesega lennuaparaati endast välja ei lase (ilma inimeseta aga küll). Tekib muidugi küsimus, et mis see sfäär on või kes selle loonud on ja miks?
Sfääriga seoses ilmneb aga midagi veel üllatavamat: osadel sellega kokku puutunud (tagasi põrganud) kosmo/astronautidel hakkavad arenema igasugused imelised omadused. Kes suudab teiste mõtteid lugeda, kes asju suvalisse kohta teleporteerida, kes hoopis ennast kuhu tahes teleporteerida, kes suudab mõttejõul mis tahes asja materialiseerida, kes suudab mõttejõul arvutisüsteemidega mida iganes teha jne.
Pikapeale jõuab suurriikide valitsustele, sõjaväelastele ja eritalitustele kohale arusaam, et osa sfääriga kokkupuutunutest on kuidagi muutunud, arvatavasti valitsejatele ohtlikud ja kui muutunud end katsete tegemiseks isoleerida ei lase, otsustatakse nad hävitada. Mis muidugi muutunute enneolematute võimete tõttu teps mitte ei õnnestu. Igatahes Vene, USA poliitikute, sõjaväelaste ja eriteenistuste mõttemalli ja tegutsemisviisi on minu arvates seal üsna usutavalt kujutatud Sellega seoses jäi meelde ka lõbusaid kohti – kuidas paar muutunud pilooti FSB salajasse uurimisinstituuti viiakse ja nad seal teadlasi lollitavad ja siis kui sellest ära tüdinevad, tollest üliturvatud asutusest lihtsalt välja jalutavad. Või kuidas muutunud Siberi taigas „kokkutuleku” korraldavad, paugupealt viimasesse karukolkasse üliuhke luksusvilla basseini ja talveaiaga materialiseerivad ja kui siis vene eriüksus neid raske sõjatehnikaga ründama tuleb, rambod möödaminnes relvituks teevad. Ei pääse ka üks LKA salajane uurimisbaas õhkulaskmisest.
Eks tasapisi saab raamatus ka selgemaks, mida autor selle sfääriga mõelnud on, mida need võimed tähendavad ning milles muutunud inimesed oma edasist missiooni näevad. (tollest missiooni elluviimisest on minu teada sel aastal loo teine osa ilmunud).
Ilmselt ulmehuviliste seas täiesti vastakaid arvamusi tekitada võiv raamat, aga mulle ta meeldis (kohatisele naiivsusele, lapsikkusele ja hea-kurja vahelise võitluse liiga must-valgele kujutamisele vaatamata). Neli minult. 

7. november 2011

Antares Dawn

Michael McCollum
Antares 1
2002 a.
300 lk.

When the supergiant star Antares exploded in 2512, the human colony on Alta found their pathway to the stars gone, isolating them from the rest of human space for more than a century. Then one day, a powerful warship materialized in the system without warning. Alarmed by the sudden appearance of such behemoth, the commanders of the Altan Space Navy dispatched one of their most powerful ships to investigate. What ASNS Discovery finds when they finally catch the intruder is a battered hulk manned by a dead crew. That is disturbing news for the Altans. For the dead battleship could easily have defeated the whole of the Altan navy. If it could find Alta, then so could whoever it was that beat it. Something would have to be done.

Arvamus:

150 aastat on möödunud ajast, mil Antares supernoovana plahvatas ja Alta süsteemi maalaste koloonia seetõttu ühenduse teiste maalaste kolooniatega kaotas. Nimelt kasutavad maalased tähesüsteemide vahel liikumiseks ussiauke, plahvatus oli aga olemasolnud augu kuhugi teadmatusse nihutanud.
Ühel kenal päeval avastatavad altalased aga oma tähesüsteemis triivimas pirakas ja purukstulistatud Maa sõjalaev. Sellest tehakse mitu loogilist järeldust: Maa sõdib kellegagi; see keegi peab päris tugev olema; kusagil tähesüsteemis peab uus ussiauk avanenud olema; kui ühendus on taastunud, siis võib see keegi ka neid rünnata.
Leitaksegi siis see vastsündinud auk üles ja peale mõõdukat poliitilist kaklust ja mõningaid intriige seatakse valmis väike ekspeditsioon altalaste ainsal sõjalaeval, et minna vaikselt luurele ja uurida, mis maailmas siis vahepeal ka juhtunud on ja mis hetkel toimub.
Tehakse esimene hüpe läbi ussiaugu ära ja leitakse kunagise õitsva maalaste koloonia asemel eest vaid varemed. Mis on juhtunud, jääb täiesti arusaamatuks.
Ei jää muud üle kui edasi järgmise koloonia juurde hüpata. Sinna saabutakse just korraliku madina ajaks, maalased tõrjuvad parajasti mingite tegelaste rünnakut.

Pikapeale saab selgeks, kes maalaste kolooniaid ründavad ja miks. Läbi ei saada muidugi ka igasugu intriigideta, valedeta, poliitikata, ka väike armulugu on olemas... Lõpuks jõutakse ühisele järeldusele, et lugu on ikka kehvem kui kehv ja lootust ründajatele ka kahe koloonia ühisjõuga pikemaaegselt vastu saada ei ole. Ainus võimalus kolooniate päästmiseks oleks Maalt abi paluda. Kuidas seda aga teha, kui Maale lendamiseks tuleks ründajate territooriumi läbida... või on siiski ka veel teinegi tee? Selleni jõuab lugu aga juba romaanisarja teises osas.

Süžeed ju nagu on, aga millegipärast ei pannud romaan tegelastele kaasa elama. Nagu kuidagi puine ja tuim oli see lugu. Soovi järgmine osa kohe käsile võtta ei tekkinud. Aga kolme saab teos minult küll. 

26. oktoober 2011

Мятеж на окраине Галактики

Роман Злотников
2008 a.
422 lk.

Мощным ударом из космоса уничтожены Лондон, Париж, Вашингтон, Москва. На Землю вторглись канскеброны - высокоорганизованные роботы, умеющие анализировать, логически мыслить, но не имеющие имен. Вместо имени у канскеброна ряд цифр - идентификационный знак…
Мрак опустился на планету Земля. Мрак бесправия, насилия, голода, подавленных желаний, строго регламентированного устройства существования человеческой особи.
Но жизнь продолжается, как вода течет подо льдом. Вопреки обстоятельствам, в капонирах - огневых оборонительных сооружениях - сохранилась военная техника, компьютерная технология, армейская честь и нравственность Прежних, как называют теперь тех, кто жил на Земле до Вторжения. В глубине, в толще потаенной Земли зреет и набирает силу новое племя людей - берсерки…

Arvamus:

Täitsa loetav teos, kuigi algus ja lõpp olid minu jaoks veidi liiga erinevas tempos kirjutatud.
Mina ei saanud päris aru sellest autori mõttest raamatu esimeses pooles hästi pikalt ja põhjalikult kirjeldada Uimoni ja Olegi lapsepõlve mõningaid episoode ja siis raamatu viimases kolmandikus, kus vastuhakk algas, sündmustega hoopis pealiskaudsemalt ja kiirustades ümber käia. Näiteks kanskebronidega võitluse seisukohalt üliolulisest Uimoni suhtest Merilyniga ei kirjutata peaaegu midagi.
Samuti jätab Zlotnikov selgitamata, kuidas ja miks siis need berserkide võimed tekkisid, kellel nad üldse tekkida võivad. Ja Uimoni võimed ja nende seotu on täiesti lahti seletamata.
Peale lugemist tekkis selline tunne, et autor oli kusagil poole romaani peal ära ehmatanud, et oi kui mahukas romaan nüüd tulemas on ja püüdnud hästi kiiresti otsi kokku tõmbama hakata. Ma ei mõista, millest selline kartus, nagunii on ta loole kaks osa veel kirjutanud, mis seal vahet siis oleks olnud, kui ta oleks asja rahulikumalt võtnud ja kasvõi kolme asemel 4 osa kirjutanud, mitte aga esimest osa kuidagi pealiskaudselt ja kiirustades lõpetanud.
Aga kokkuvõttes polnud ju paha ja saab minult hindeks nelja. 

20. oktoober 2011

Shadowline

Glen Cook
Starfishers 1
1982 a.
352 lk.

The Vendetta In Space... had started centuries before "Mouse" Storm was born... with his grandfather's raid on the planet Prefactias, the blood bath that freed the human slaves from their Sangaree masters. But one Sangaree survived-the young Norbon heir, the man who swore vengenace on the Storm family and their soldiers, in a carefully mapped plot that would take generations to fulfill. Now Mouse's father Gneaus must fight for an El Dorado of wealth on the burning half of the planet Blackworld. As the great private armies of all space clash on the narrow Shadowline that divides inferno from life-sheltering shade, Gneaus' half-brother Michael plays his traitorous games, and a man called Deeth pulls the deadly strings that threaten to entrap them all-as the Starfishers Trilogy begins.

Arvamus:

Jama! Mina ei suutnud rohkem kui 100 lk lugeda. Tegevusliinid muudkui vahetuvad, kohati on nagu ulme, kohati mingi totter fantasy. Igatahes ületas see teos minu taluvuspiiri. 

18. oktoober 2011

Rebellion 2456

M. S. Murdock
Martian Wars Trilogy 1
1990 a.
288 lk.

Man came to. Mars.
Man saw Mars.
In the 25th Century Mars struck back.

Mars is a terraformed wonderland made possible by the exploitation of Earth's resources by a monolithic corporate nation from Mars, known as RAM, which combines the worst traits of capitalism and communism. Genetically modified Martians swarm through the Coprates Metroplex, sail the polar Boreal Sea, and ride into space via the Pavonis Space Elevator.

Earth is a polluted ruin, dominated by seedy urban sprawls and fortresslike arcologies. The people of Earth writhe under the lash of physical, economic, and military slavery. Their only hope rests with the New Earth Organization's freedom fighters, whose organization is weakened by dissension and treachery.

Enter a man from a golden age, nearly five centuries before, miraculously kept alive in suspended animation. His mission is simple: Save Earth or die trying.

Rebellion 2456, the first book in The Martian Wars Trilogy, is set in the conceivable 25th century world of Buck Rogers.

Arvamus:

Muljetavaldavalt sisutühi raamat. Oleks ta siis lihtsalt igav, aga ta on lausa nagu mingile arengupeetusega lugejarühmale kirjutatud. Äärmiselt skemaatiline, lihtne, must-valgetes toonides...
2456. aastal on Päikesesüsteemis tegija number 1 Marsil resideeruv RAM korporatsioon, kes ühendab endas "kapitalismi ja kommunismi halvimad omadused". Maa on tühjaks pigistatud ja täielikult RAM-i kontrolli all. Eksisteerib marginaalne New Earth Organization nimeline mässumeelsete grupike, kelle põhitegevuseks on püüda oma liikmete RAM-i poolt mahanottimist võimalikult kaugele edasi lükata. Siis leiab see grupike aga kusagilt aastasadade eest külmutatud XX sajandi lõpu USA astronaudi Buck Rogersi, sulatab tolle üles ja Rogersi üliarenenud õiglustunne saab ta kohe mässulistega liituma.
Sellega on ka ajaloos uus lehekülg keeratud. Siiani tähtsusetu dissidentide grupike on saanud endale ideede genereerija, tegevuse kavandaja, organisaatori ja kõigele lisaks veel ka üliandeka piloodi. Kohe korraldatakse portsu RAM-i ülisalajaste uusimate hävitajate ärandamine ja võetakse sihikule kogu Maa sidet ja Maale toimuvat kosmoseliiklust kontrolliv ülikindlustatud vallutamatu orbitaaljaam.
Vaatasin, et mida ma varem kahega olen hinnanud - no Ian Douglase tasemele see romaan küll ei küüni. Kui aga jällegi oma hindamisskaala nii seada, et ühe saavad mult need üsna arvukad raamatud, mille lugemise ma pooleli olen jätnud, siis selle raamatuga suutsin kuidagi ikka lõpuni jõuda... Seega hindeks nõrk 2 :). 

15. oktoober 2011

Стервятники звездных дорог

Роман Афанасьев
2007 a.
480 lk.

Они - вольные охотники галактики. Их добыча - корабли-призраки, затерявшиеся в пространстве и времени. Но однажды в их руки попадает информация о загадочном потерявшемся корабле Федерации, самого большого государства в человеческом секторе Галактики. И тогда охотники становятся дичью - любой, кто прикасается к этой информации, обречен на смерть. Кто-то заинтересован в сохранении тайны потерявшегося корабля. Это понимают и детектив Нейман, случайно коснувшийся запретной темы, и экипаж "Стального Шипа" - крутого стервятника звездных дорог. И только те, кто летит на заблудившемся корабле, ничего не подозревают об этом. Их беспокоит другое: удалось ли им уйти от чудовищной смертельной угрозы, от которой они бежали со своей планеты, или кровожадная тьма притаилась в трюмах их собственного корабля…

Arvamus:

Kosmosepõnevik. Romaan ei sisalda peadpööritavat ulme kõrgpilotaaži ega kuulu kindlasti ka ulmeklassika hulka, aga enda põnevikuks nimetamist õigustas ta küll täiesti. Kui olin sajanda lehekülje kanti jõudnud, oli tegevus mu juba nii endasse haaranud, et edasi oli lugemises raske pause teha.

Süžee pole lühidalt kokkuvõttes ju väga keeruline: sõjaväe arhiivis kopeeritakse üks ammu unustatud salajane fail ja saab alguse sündmustejada, mis toob kaasa hulga vägivaldset tegevust ja kus lõpuks on ohus kogu galaktikasse laienenud inimeste tsivilisatsioon.
Kirjanik on suutnud kohe romaani algusest peale pinget tekitada, aga toimuva liikumapanevad motiivid ja sündmuste taga olevad jõud saavad põnevikule kohaselt selgeks aegamisi ja romaani arenedes põnevus ja salapära vaid kasvavad. Romaani peategelased - endine eriüksuslane/eradetektiiv Neuman, piraadilaeva Terasnaast (Стальной Шип) kapteniabi küborg Arthur ja virtuaalintellektist kapten Roza, koloonialaeva Edem piloot Alex - on kõik usutavad ja mõistetavad isiksused on mõtete, soovide, hirmude ja rõõmudega ja see, et vahel üsna pikalt nende tundeid ja mõttemaailma kirjeldatakse, ei häirinud, vaid andis nende tegevusele taustavärvi ja mõistetavust juurde.
Väga mõjuvalt on minu arvates edasi antud ka see algul pisike arusaamatu ärevusevirve tohutus magava inimlastiga aastasadu teel olnud koloniseerimislaevas Edem, seejärel käegakatsutava ohutunde tekkimine laeval ning lõpuks saabunud mõistmine, hirm, õud, ahastus, mida ärkvelolnud tundsid. Ja muidugi inimeste lootusetu katse astuda veelkord võitlusse käsitamatute võõrolenditega... see pani kaasa elama.

Kui miski nagu natuke kriipima jäi, siis loo lõpp oleks võinud minu jaoks ka paar lehekülge varem tulla, aga ju tahtis autor raamatu peategelaste seisukohalt siiski veidi positiivsemas noodis lõpetada ja ega ma talle seda väga pahaks ka ei pane.

Kindlasti oli see romaan, mis endaga kaasa haaras, tegelastele kaasa elama pani. Minult kõhklusteta 5. 

9. oktoober 2011

Luna Marine

Ian Douglas
Heritage 2
1999 a.
416 lk.
 
The revelations on Mars -- a half-million year-old legacy of the vanished star-traveling Builders -- have fed the flames of catastrophic war. A beleaguered United States and its Russian and Japanese allies struggle to hold their own against the indomitable forces of the enemy United Nations. The bloody conflict that has swept over the home planet now rages across the blackness of space -- with the U.S. Marine Corps in the vanguard, leading the charge as always.
But Mars is not the sole repository of alien wonders. The Earth's moon hides unsettling mysteries of its own-and dangerous secrets pointing toward an unstoppable threat advancing from somewhere beyond the solar system. And as scientists on both sides ract to utilize technology they have only barely begun to comprehend, the UN makes the opening move in a gambit that could end the hostilities quickly and decisively by bringing about the death of millions...without the aid of alien-inspired weaponry.
A bad situation worsens by the nanosecond. And that means it's time to call in the Marines -- to make a life or death stand on the gray shores of Luna.

Arvamus:

Võtsin ka sarja teise osa lugeda, aga ega võrreldes esimesega midagi (minu jaoks) paremuse suunas muutunud ei olnud. Jälle sama propaganda ja kiidulaul USA merejalaväele.
Kui teised USA armeeüksused ÜRO vägedelt vahel ka peksa saavad või ülesanne täiesti võimatuna tundub, siis asub tegevusse jällegi merejalavägi ja võidab muidugi kõik raskused.

Sündmustest Marsil on möödunud 2 aastat. Maal käib sõda ÜRO ning USA, Venemaa ja Jaapani vahel. USA linnad on ÜRO raketitule all, lõunast ründab jänkisid Mehhiko, põhjast Kanada. Venemaa sõdib Siberi pärast Hiinaga ja USA on sunnitud venelasi Vladivostoki kaitsmisel aitama. Kosmos on esialgu ÜRO käes ja ta teeb Kuul mingeid arheoloogilisi väljakaevamisi.
Siis asub USA oma merejalaväe toel tegutsema, vallutatakse tagasi maalähedane orbitaaljaam ja kui selgub, et ÜRO on Kuul avastanud allakukkunud tulnukate kosmoselaeva millest võib relvastuse arendamiseks kasu olla, hakatakse ka Kuu poole vaatama.
Saadakse teada, et Kuul käisid tulnukad alles 7-10 tuhat aastat tagasi, et nemad olid ka need, keda muistsed sumerid oma jumalateks pidasid ja kes tegelikult muistseid inimesi hoopis orjastasid. Selgub, et keegi või miski hävitas ka selle tulnukarassi peagi ilma igasuguse armuta.

Seega on Kuu nüüd tähtis koht nii sõjaliselt (ehk õnnestub tulnukate tehnoloogia abil oma relvastust täiendada), kui loodetakse sealt leida vastus küsimusele, kes hävitas iidsetel aegadel 2 väga kõrgelt arenenud tulnukate rassi ja ega sellest jõust ka meile ohtu ei või olla. Ja suundubki merejalavägi Kuud vaenlastest puhastama.

Aga raamatu põhirõhk on jälle muidugi merejalaväe tegemistel ja too tulnukate liin on rohkem taustaks. Ja nagu raamatu lõpus öeldakse: kaks erinevat tulnukate rassi said eri aegadel Marsil ja Maal kellegi käest haledalt lüüa, aga nendel ei olnud merejalaväge!
Arvatavasti jätkab sarja kolmaski osa sama võidukat liini... ma loeksin sealt raamatust kiiresti läbi need ilmselt 20-30 lehekülge, kus autor seletab lahti oma idee, kes siis siin kunagi käinud tulnukaid ründas ja miks, kui teaksin, kuidas ülejäänud jutt merejalaväe võitudest kuidagi lihtsalt vahele jätta.

Ei hullem ega parem kui esimene osa, siit siis ka sama hinne, 2.
 
 

5. oktoober 2011

Semper Mars

Ian Douglas
Heritage 1
1998 a.
376 lk.

The Year is 2040.
The Marines have landed on Mars to guard the unearthed secrets of an ancient and dangerous alien race: Ourselves.
Scientists have discovered something astonishing in the subterranean ruins of a sprawling Martian city: startling evidence of an alternative history that threatens to split humanity into opposing factions and plunge the Earth into chaos and war. The USMC -- a branch of a military considered, until just recently, to be obsolete -- has dispatched the Marine Mars Expeditionary Force, a thirty-man weapons platoon, to the Red Planet to protect American civilians and interest with lethal force if necessary.
Because great powers are willing to devastate a world in order to keep an ancient secret buried. Because something that was hidden in the Martian dust for half a million years has just been unearthed . . . something that calls into question every belief that forms the delicate foundation of civilization . . .
Something inexplicably human.

Arvamus:

No see üllitis on küll puhas propaganda. Ma ei ütle, et raamat täielik jura oleks, aga võrdlus nõukaaegsete kangelaslike sõjaromaanidega, kus üks pool oli oi kui paha, loll ning saamatu ja teine õilsuse, vapruse, tarkuse kehastus, tuli tahes tahtmata pähe.

Tegemist siis militaarulmega ja kiidulauluga võitmatule USA merejalaväele. Ega raamat halvasti või väga igavalt kirjutatud ole, minu arvates üldsegi mitte, aga äärmine nüri erapoolikus hakkas mulle kohe algusest peale vastu. Ma jäin vahepeal mõtlema, et kas tegemist on ehk USA sõjaväe tellitud teosega?! Aga Internet näitab, et autor on sama temaatikaga romaane veel hulga kirjutanud, ju see on siis millegipärast ta lemmikteema.

Eelpoolkirjutatu ei tähenda muidugi, et kellelegi militaarulme ja merejalaväe fännile see sari vägagi meeldida ei võiks.

Tegevus toimub aastal 2040, inimesed on loonud Marsile esimesed püsivad uurimisjaamad ja avastanud seal tulnukate aktiivse tegevuse jälgi. Olukord Maal on aga pingeline, valitseb suur vastasseis USA ning tema liitlaste Venemaa, Inglismaa vahel ühelt poolt ja ÜRO (s.t. muu maailm) vahel teiselt poolt. Et kumbki vaenutsev pool kardab teist osapoolt Marsil tehtud avastusi enda huvides kasutada võivat või leide varjata püüdvat, soovivad mõlemad Marsil toimuvaid arheoloogilisi uuringuid enda kontrolli alla saada.

Nii lendavadki viimase ühise ekspeditsiooniga jäise neutraalsuse õhkkonnas Marsile ka 30 USA merejalaväelast ja üksus prantsuse võõrleegionäre. Marsil tehakse peagi uusi avastusi: pool miljonit aastat tagasi Marsil tegutsenud tulnukad olid sinna Maalt toonud ka inimeste eellasi ning mingi veelgi võimsam jõud oli tolle Marsi koloonia lõpuks lihtsalt hävitanud.
USA teadlaste ja ÜRO asjameeste vahel tekib konflikt küsimuses, kas teatada leidudest Maale või pidada esialgu kõike saladuses. Lahkarvamuse tulemusena võetakse avalikustamist pooldanud jänkid kinni, võõrleegion teeb merejalaväe relvituks ja viiakse kogu punt kuhugi eriti üksikusse kohta ootama järgmist 3 kuu pärast Maalt saabuvat kosmoselaeva, millega nad kavatsetakse sinna tagasi saata.
Merejalavägi ei jää seda aega muidugi niisama ootama, teeb vangivalvurid vagaseks ja suundub 600 kilomeetrilisele retkele läbi Marsi kõrbe lähimat ÜRO käes olevat tugijaama tagasi vallutama... mis lõpuks muidugi ka õnnestub, nagu seejärel ka tähtsaima ÜRO baasi vallutamine... Seega võtavad 30 merejalaväelast ÜRO-lt kogu Marsi USA kontrolli alla.
Lõpus tehakse veel olulisi avastusi Marsil tegutsenud tulnukate kohta, aga kõik see tundmatu tulnukarassi kunagine tegevus Marsil on raamatus vaid taustaks merejalaväe elule, olule, tegevusele ja võitlusele.

Nii ühepoolne ja ilmselgelt propagandistlik värk mulle ei meeldinud, kuigi tükati oli raamat ju isegi päris põnevalt kirjutatud. Kaks.

30. september 2011

The Shattered Sphere

Roger MacBride Allen
Hunted Earth 2
1995 a.
416 lk.
 
Striving to retrieve a stolen planet Earth and restore it to its proper solar system, an unlikely band of human scientists, dictators, and professional troublemakers face two enemies in the powerful Charonians and the mysterious Adversary. Reprint.
 
Arvamus:
 
Järg romaanile „The Ring of Charon". Sündmused toimuvad 5 aastat peale Maa äraviimist Sfääri poolt. Inimesed püüavad uuesti oma elu järjele seada. Päikesesüsteemis uuritakse hoolega Kuule maha jäänud surnud olendeid ja üritatakse Sfääri gravitatsiooni kasutamise tehnikat mõista ning kasutusele võtta. Maal jällegi püütakse kohanda oma uue ümbruskonnaga ja seda jõudumööda uurida.
Sfäär avastab aga, et Maa etteplaneerimatul ärandamisel on tema jaoks ilmselt saatuslik tagajärg. Saame teada, et Galaktika neutrontähtedel pesitseb Sfääristki võimsamaid olendeid, kes mööda ussiauke liiguvad ja kellele Sfäärid (nende energia) kõige armastatumaks magustoiduks on. Ning Maa uude asukohta transportimisel tekkinud gravitatsioonivõnked on ühe sellise tegelase „kõrvu” ulatunud ning too on suuna peolaua poole võtnud. Ning üllatus küll, nii kõikvõimas kui Sfäär inimestele ka tundus, selgub, et tolle Vaenlase vastu on ta üsna võimetu.

Larry Chao saab siiski mitte täiesti surnud olevalt Lucian Dreyfussilt infot Sfääri ähvardavast ohust ning sellest, et viimase vahendina võitluses Vaenlasega kasutaks Sfäär ilmselt Maad asjana, millega toda visata. Kuna Vaenlane väljuks Sfääri juurde samast ussiaugust, kust Maa Sfääri juurde toodi ja Maa oleks seega kõige lähem ning ka viimane vahend, millega toda elukat hävitada püüda. Maale selline pildumine muidugi hästi ei mõjuks, inimestest rääkimata. Ja Sfääri see ka ei päästaks.

Maal küll ei mõisteta neid (koos Sfääriga) ähvardavat uut ohtu, kuid pannakse tähele Sfääri käitumise muutust ja midagi head sellest ei oodata ning asutakse veelgi agaramalt tegutsema.
Selle agara tegutsemisega seoses tuleb ära mainida raamatu üks uutest peategelastest, Sianna Colette, kel igasugu geniaalseid ideid pähe tuleb ja kui ta need kuidagi julgeb välja öelda, siis kellest maalastele Sfääri mõistmisel palju abi on. Aga mis vajadus sundis küll Allenit toda noort naist nii oma mälestustes ja mõtteis hõljuva, kartliku ja nutusena kujutama, seda ma mitte ei mõista ja ega see mulle ei meeldinud ka.

No lõpuks suundub Päikesesüsteemist esimene Sfääri tehnoloogial põhinev gravilaevuke mööda ussiauku Maad uuest ohust hoiatama, Maa saadab samal ajal oma kaks ainsat kosmosesõidukit (Naked Purpuri orbitaalelamu ja Terra Nova nimelise raketi) ussiauku. Kusagil kosmoses Vaenlase poolt juba ammu hävitatud naabersfääri juures saavad kõik 3 inimeste kosmosesõidukit kokku ja näevad Vaenlast Maa ärandanud Sfääri poole rühkimas. Mispeale preili Colettil tuleb jällegi pähe üks tema geniaalsetest ideedest ja mille ellurakendamine inimeste ühisjõul saab Vaenlasele saatuslikuks.

Raamat jääb minu jaoks nagu õige lõputa: kasvõi see, et Maa jääb ikka oma uude asukohta. Tema vargale aetakse küll kärbseid (s.t. arvutiviiruseid) pähe, et too ka inimesi märkama ja ehk isegi austama hakkaks (ikkagi nagu tolle Sfääri elupäästjad), aga kas Maa kunagi Päikesesüsteemi naaseb või kas algab mingi koostöö Sfääriga, jääb kõik lahtiseks. Ja sarjal minu teada kolmandat osa vist ei ole?

Jälle hea huvitav raamat (ja füüsikaideid ajude piinamiseks ka piisavalt), aga esimesele osale jäi siiski millegi poolest nagu veidi alla – ehk oli asi sellest, et esimese osa ideede uudsust enam sedavõrd ei olnud. 5 miinusega minult.

23. september 2011

The Ring of Charon

Roger MacBride Allen
Hunted Earth 1
1990 a.
512 lk.
 
Volume One of The Hunted Earth sequence. Science is toil and hard work - except when it verges on miracle. When Larry O'Shawnessy Chao manages to harness the giant Ring of Charon, orbiting Pluto's only moon, to control a field of over one million gravities, he feels a touch of the miraculous.
 
Arvamus:
 
Hea raamat, põnev. Ja pani mind peale kaasaelamise ka üritama kaasa mõelda autori ideedele gravitatsiooni ning mustade aukude füüsikast. Ega see lihtne ei olnud ja vist jäi mõnigi Alleni füüsikamõte ikkagi veidi uduseks, aga ega neid ulmeraamatuid ka ülearu tihti ette ei satu, kus lugejat korralikult füüsikaprobleemidega kostitatakse ning minul polnud selle vastu midagi.
Ning too Sfääri miljonite aastate pikkune enese-evolutsioneerimine (oi aeg, milline sõna...) mõistuslikust olendist mingiks ühele kindlale käitumisele/ülesandele programmeeritud masinolendiks oli muidugi ka võimas idee (kuigi ilmselt mitte eriti originaalne).
Mis natuke küsitav tundus, oli inimeste kiire olukorrast arusaamine ja lõpuks lausa Päikesesüsteemi täielikust hävingust päästmine (mis sarja seisukohalt oli muidugi vältimatu). Kui mõelda, et on meist miljoneid aastaid vanem ja jumal teab kui palju kõrgemal arengutasemel olev olend, kelle „toimemehhanismidest” me vaid kübekest mõistame ja kellele meie oleme amööbid, keda ta ei märkagi, siis pole just eriti usutav, et need amööbid tollel olendil mingi ettevõtmise kihva keeravad!
Ärritas mind veidi see pikk keerutamine tolle Naked Purple Movement nimelise sekti ja tema põhimõtete ümber, see tundus kuidagi mõttetu ja mittevajalik olevat. (Sarja teises raamatus küll selgub, et need NaPur tüübid mängivad seal arvestatavat rolli, aga esimest osa lugedes ei saa ju seda ette teada ja nendele sedavõrd tähelepanu pühendamine tundus puhta ajaraiskamisena).
Kokkuvõttes: huvitav, kaasakiskuv, mõttetööd pakkuv – hindeks 5.

17. september 2011

The Folk of the Fringe

Orson Scott Card
2001 a.
272 lk.
Only a few nuclear weapons fell in America-the weapons that destroyed our nation were biological and, ultimately, cultural. But in the chaos, the famine, the plague, there exited a few pockets of order. The strongest of them was the state of Deseret, formed from the vestiges of Utah, Colorado, and Idaho. The climate has changed. The Great Salt Lake has filled up to prehistoric levels. But there, on the fringes, brave, hardworking pioneers are making the desert bloom again.

A civilization cannot be reclaimed by powerful organizations, or even by great men alone. It must be renewed by individual men and women, one by one, working together to make a community, a nation, a new America.
Arvamus:
Katastroofijärgne USA, kus kamp mormoone rändab oma mingi pühapaiga poole. Millegipärast on need usuhullud aga tavaelus täiesti abitud ja lollakad ja oleks ilmselt oma teekonna esimesel kümnel kilomeetril maha notitud, kui neile poleks mingi mitteusklik patukotist rändur appi tulnud. No ja too tegelane püüab siis mormoone läbi maa "tassida".

Täielik pask minu arvates vürtsitatuna veel mingide pikkade usualaste arutlustega. 50-60 leheküljest piisas mulle täiesti. 

14. september 2011

Гвардия

Сергей Мусаниф
2006 a.
352 lk.

Гвардия - самая засекреченная и самая высокотехнологичная спецслужба изученного сектора космоса, последняя линия обороны человечества. Галактические террористы, всемогущие мафиозные кланы, опасные артефакты, оставленные предтечами, - вот самый малый список проблем, которыми она занимается. Она вступает в игру, когда все варианты использованы и другого выхода нет. Она способна действовать там, где другие бессильно опускают руки. Она помогла Лиге Цивилизованных Планет разрешить не один кризис. И вот теперь кризис возник внутри нее самой...

Arvamus:

Ega enam sisu ei mäletagi, aga jama ta igatahes oli ja pooleli selle lugemine jäi. Nii et hinne on ka selge...

12. september 2011

Die beste Frau der Space Force

Wolfgang Hohlbein
Charity 1
1994 a.
208 lk.

Arvamus:

Tänapäev. Avastatakse kõige ehtsam UFO suure kiirusega Maa poole liikumas, NASA saadab süstiku asja uurima, kokkuvõttes saadakse teada, et taldrik on igavesti suur – 900 m diameetriga, auklik kui šveitsi juust (ühe sellise 5-meetrise augu kaudu käiakse ka sees ära), seest täiesti tühi (kui üks tohutu suur kuup ja sellel olev rõngas välja arvata), meeskonnata.
Teeb ÜFO tiiru ümber Päikese ja plärtsatab siis Maale maha. Kõik, vaikus. Teadlased ja sõjaväelased karjakaupa uurivad imeasjandust, aga targemaks ei saada mitte. Nii läheb kuukene. Ühel päeval tekib taldriku ümber inimeste tehnikale läbimatu kuppel, kõik UFOt uurinud inimesed on kadunud ja peagi suundub Maa atmosfääri kari suurest UFOst väljunud pisikesi UFO-sid (üks suudetakse isegi puruks lasta, see toob kaasa korraliku termotuumaplahvatuse).
Seavad pisi-ufod on end Maa atmosfääri korrapäraselt paika ja siis plahvatavad üksmeelselt, tekib elektromagnetiline laine, mis kogu Maal kõik elektroonikat sisaldavad asjad rivist välja lööb. Ühesõnaga Maal ei sõida, lenda ega uju enam ükski masin, elektrist on järel vaid mälestus jne. Ja sellega on Maa vallutamine põhiliselt ka läbi. Edasi järgneb juba lihtsalt inimeste massiline hävitamine tulnukate poolt. Mingid rõngad tekitavad igasse Maa kohta sealsete inimeste mahanottimiseks vajaliku tulnukatehulga ja kui kohati neile vastupanu osutataksegi, siis vastupanu mahasurumiseks antud kohta kasvõi lõpmatu arvu uute tulnukate tekitamine ei näi ründajaile mingi probleem olevat.

Raamat kirjeldab tolle taldrikuga esimesena kokku puutunud NASA süstiku piloodi Charity Lairdi (kes on USA Space Force’i kapteni aukraadis preili) teekonda plahvatusjärgsest New Yorgist veel mingil määral toimivasse USA sõjaväe tähtsaimasse juhtimiskeskusse Kaljumägede all.
Mulje raamatust: kõik raamatus kirjeldatu on SF kohta ütlemata usutav, tõepärane, realistlik. Kõik see valitsev kaos, paanika, hirm, teadmatus, anarhia, sõjaväe täielik abitus ründajate vastu on mulle täielikult usutav.

Teiseks saame raamatus teada praktiliselt vaid seda, mida Charity oma silmadega näeb, mujal toimuvast ei tea me midagi, sest mingit infot ju enam ei liigu (samas pole mingit põhjust arvata, et mujal oleks olukord teistsugune).
Ka tulnukatest saame teada vaid Charity nähtut. Jällegi tõene, reaalses olukorras see nii olekski. Teame seega, et tulnukad on igat liiki tohutu suured putukad, sitikad ja esineb ka mingeid humanoidi sarnaseid 4 käega olendeid (putukad on vist nende neljakäeliste sõjamasinad?). Kes ründajad aga on, kust nad tulid, mis on nende eesmärgid, miks nad inimesi tapavad, sellele me (selles osas) mingit vastust ei saa.

Ja kolmandaks, nii üheselt vaid negatiivseid emotsioone tekitavate sündmustega SF raamatut inimeste võitlusüritusest tulnukatest sissetungijate vastu pole mina veel kohanud. Loodetavasti järgmised 11(!) osa sama sünget liini ikka ei jätka (inimesi ei jätkuks esimese osa tempos nii paljude raamatute jaoks mahanottimiseks). Või muidu tuleks osadel sarja läbilugenutel küll psühhiaatri poole pöörduda. Saadud negativistlik laeng oleks ikka üüratu.

Hindamine valmistab raskusi. Sündmuste põnevus, usutavus, realistlikkus – 5. Kirjutatud pole ju ka halvasti – 4 ikka. Aga saadud negatiivse emotsiooni eest annaks 1. Kuid too negatiivse emotsiooni tulenebki jälle SF-loo usutavusest, tõepärasusest... keeruline see hindamine seekord. Panen siis kokkuvõttes 4. Aga järgmist osa niipea ette võtta ei taha.

8. september 2011

Незаконная планета

Евгений Войскунский, Исай Лукодьянов
1980 lk.
261 lk.
 
Далекий Плутон оказался «крепким орешком» для земных астронавтов-исследователей — в районе некоего странного образования, своими очертаниями напоминающего дерево и излучающего невероятное количество энергии, погиб посланный на разведку космический корабль «Севастополь»… Мрачная и малоизученная планета-чужак, залетевшая в Солнечную систему из неведомых глубин бесконечного Космоса, никак не желает раскрывать свои тайны.
И вот через несколько лет начинается подготовка к очередной экспедиции на Плутон… Среди тех, кто желает отправиться, быть может, на верную гибель, — еще совсем юные друзья-приятели Алексей Морозов и Володя Заостровцев, родители которого были на погибшем «Севастополе»…

Arvamus:

Algus meenutas mulle mõnd 60-70 aastate lasteraamatut pioneeride ettevõtmistest. 20 lk lugesin ja piisas, ehk läks asi pärast paremaks, aga mina nii kaugele ei jõudnud... 
 

4. september 2011

Главнокомандующий

Николай Гуданец
2001 a.
480 lk.

Пришельцы появились на Земле внезапно. Они не стали вступать в переговоры, не выдвинули никаких требований, а попросту превратили нашу планету в свой охотничий заказник, в котором в роли дичи оказались ни в чем не повинные люди. Конечно, человечество не захотело смириться с такой участью. Возглавить оборону планеты может только один человек - русский генерал Березин. Главнокомандующий. Но даже ему трудно представить, где скрывается главный враг... В романе, написанном в лучших традициях научной фантастики, Николаю Гуданцу удалось с блеском проявить присущие ему мастерство и фантазию.

Arvamus:

Algas raamat mingi virtuaalreaalsuse madinaga, siis kobiti sealt tavamaailma... ja siis läks asi mulle nii igavaks ja vastumeelseks, et jätsin raamatu kusagil 40. leheküljel pooleli.

2. september 2011

Звездная пыль

Владимир Лещенко
2005 a.
480 lk.

Вся эта история, потрясшая Галактику, столкнувшая в битвах огромные флоты и межзвездные империи, началась с нездорового интереса капитана заштатного космического сухогруза "Туш-Кан" к маленькой симпатичной зверушке, принадлежавшей корабельному мусорщику.
Потом уже в ней приняли участие и Звездный Халифат, и зловещая Темная Лига, и многие другие.
Но если бы не хомячок - не встретились бы эти двое: она, у которой было все и которая отвергла блестящее будущее во имя чести и гордости, и он - космический рыцарь, одинокий борец со злом.
И не началась бы эта история с амазонками и пиратами, войной и любовью...

Одним словом, если вам нравятся произведения Алекса Орлова, Романа Злотникова, Лоис Буджолд - эта книга для вас.

Arvamus:

Raamat algab tegevusega kosmoselaeval ja läheb seda kosmoserada mööda edasi, sisu peaks täpselt minu maitse olema, aga no ei meeldinud, et saanudki päris aru, mis viga oli. Liiga igav, uimane? Äkšenit liiga vähe? Igatahes 60 lk lugesin ja aitas, on ka paremaid asju, mille lugemise peale aega kulutada... 

24. august 2011

Улей

Сергей Фрумкин
Улей 1
2001 a.

Галактическую цивилизацию давно уже не сотрясают войны. Состоятельные молодые люди жаждут развлечений, совершая круизы по мирам планетарного объединения. И вдруг – пиратское нападение на экскурсионный лайнер «Эльрабика». Совершив захват лайнера, корабль-убийца исчезает как призрак.«Улей» – это космический город, странное сообщество людей-воинов – Братьев, плывущих на своем корабле-скитальце к никому не ведомой цели. Операция по захвату «Эльрабики» – лакомой добычи, попавшейся на тысячелетнем пути «Улья», резко меняет жизнь одного из Братьев, юного паренька по имени Григ, неожиданно взлетевшего на самые высоты иерархической лестницы Братства.Но даже Владыка «Улья» – Отец – не предполагает, чем станет «ценный трофей» в судьбе всего Братства.

Arvamus:

Tegeleb üks piraadinolk kosmosepurjetamisega. Äkki ilmub kusagilt välja tohutu suur reisialus. Poisile tulevad kohe oma piraadikombed ja kohustused meelde ja tekib küsimus, et kuidas laev seniks enda kontrolli alla saada, kuni seltsimehed vanemad piraadid kohale jõuavad?

No igatahes mehkeldabki tatikas end laevale, muidugi leidub seal rikkaid preilikesi, kes metslast kaastundega vaatavad ja oma eeskoste alla võtavad. Poiss hakkab oma plaani ellu viima ja samas tärkavad tema hinges ka mõningad kõhklused ja kahtlused ja imetlus tsiviliseeritud elukommete vastu.

Aga tööt on töö ja varsti ongi suurem piraadijõuk kohal ja laev vallutatud. Poisikese südametunnistus on siiski sedavõrd juba ärganud, et päästab teda poputanud preilikese.

Rohkem midagi öelda ei oska, sest siin sai mul sellest südametunnistuse ja inimlikkuse tärkamise muinasjutust kõrini. Loetu oli ikka kuradi lapsik... jäi pooleli.

22. august 2011

Близкие звезды

Людмила Макарова
2008 a.
352 lk.

Планета Джунглей...
Огненный Файр...
Бескрайние океаны Сориссы...
Бесконечный калейдоскоп миров - огромная игрушка для курсанта Джоя Ива, юного и восторженного стажера галактической "Ассоциации Свободного Поиска", - и тяжелый, скучный труд для капитана Рэджинальда Гардона.
Однако неожиданно Рэджинальду поступает предложение, больше похожее на ультиматум.
Спецслужбы приказывают ему отправиться на смертельно опасную "планету миражей" и взять там таинственный груз.
Капитан и Джой решают любой ценой узнать, что спрятано в трюмах их звездолета...

Arvamus:

Otsustasin Livadnõi ajaloo sarjast natuke hinge tõmmata ja vahepeal midagi kerget, probleemivabamat ja ajaviitelisemat lugeda.

Kahte esimest valitud raamatut ei suutnud ma kumbagi üle 60 lehekülje lugeda. Kolmandana sattus siis kätte antud vaimusünnitis. Enne selle lugemahakkamist lubasin endale, et näitan nüüd teose suhtes üle niipalju tolerantsi ja kannatlikkust, kui inimvõimuses on. Vale otsus! See raamat oleks tulnud veel kiiremini pooleli jätta!

Sisu? Ühe kaubaveoraketi ekstravagantse (või oleks õigem, et joodikutsest?) meeskonna seiklused - lühidalt öeldes.

Kui rääkida pikemalt, siis päästsid mehed ühelt põlevalt planeedilt dekoratiivdraakoneid, teisel planeedil rikuti ära mingite laavas elavate ja õhus hävitajatena lendavate kaheksajalgade pulmaöö (mille peale elukad väga pahaseks said), võideldi piraatidega, teostati oma tähelaevaga inimeste päästmiseks keelatud laskumine ookeaniplaneedile (atmosfääriga planeetidele keelas seadus tähelaevade maandumise).
Peale nende vägitegude kordasaatmist suundus meeskond koduplaneedile korralisele puhkusele (ehk siis sinna jooma) ja lugeja sai sajakonna lehekülje ulatuses "nautida" vaid laeva kapteni probleemidele ja tegemistele pühendatud seebiooperit.
Ja lõpuks saatsid sõjaväelased laeva mingile bioväljadeks osutunud liikuvate mandritega planeedile, et meeskond neile sealt teatud asjad ära tooks...

Ei mingit kandvat ideed, ei mingeid huvitavaid mõtteid. Kehvalt kirjutatud. Mida edasi, seda jamamaks asi läks. Ühesõnaga sopakas, täielik möga! Soovitan tungivalt sellest raamatust eemale hoida. Kaks.

16. august 2011

Earth`s Last Citadel

C. L. Moore
1943

This story begins in the deserts of Tunisia. World War 2 rages over the country and Alan Drake, an American Army Intelligence man, is struggling to complete his latest mission. His job is to get the Scots scientist Sir Colin Douglas out of the hands of the Nazis and to Allied safety. The two fugitives are making their journey cross-country be foot. They are pursued by two Nazi agents: Karen Martin, a sly, ruthless but charming woman of mixed races, and Mike Smith, an Americanized German with a history in racketeering and a strong instinct for killing. All four simultaneously pass over the crest of a ridge and come upon each other, but more importantly come upon a strange ovoid-shaped craft, which is half buried in the earth in a crater. The craft is glowing with heat like a meteorite, but its surface is perfectly smooth and unpitted as if its furious plunge from the sky has left it unharmed. The two parties draw weapons and a standoff occurs, but suddenly, as if commanded by telepathic control, all four walk into the strange craft. The craft buries itself in the ground and Alan Drake is dimly aware of strange 'dreams', of an alien creature hovering in a doorway, and of time passing. When all four awake they find themselves transported far into the distant future. What strange adventures and what dangers await the four twentieth century travelers? Will they ever return to their own time?

C.L. Moore and Henry Kuttner are two famous authors of the 'Classic Era' (1930s to 1950s) of science fiction writing. Neither is remembered much today, though they are both well worth reading. The two authors independently established their careers as fiction writers, then married in 1940, after which they often wrote as a team. This novel is one of their early team efforts and it manages to successfully combine Moore's high-adventure style with Kuttner's "more cerebral storytelling." The story moves along at a quick pace: we hardly get used to one circumstance before we are thrust into some new occurrence. But there is depth also, especially when we read the brief, but interesting, descriptions of the various strange 'mind-states' that the hero, Alan Drake, experiences. Also of depth is Mike Smith's descent from cool, confident agent to fearful, crazy-man.

At around 150 pages this book is a quick read, and indeed it could possibly be describes as a novella. Moore and Kuttner wrote for the pulp magazine trade which, because of the limit of physical size, encouraged shorter works. (1943) is just the right size to curl up with for a weekend's entertainment.

Of course each book takes a place in the history of literature and this novel shows a number of similarities to the famous earlier book The Moon Pool by A. Merritt (1919). The chief of these similarities is a non-corporeal, 'energy' monster with mind-control capabilities. Moore and Kuttner have definitely put their own spin on these details an

Arvamus:

Teise Maailmasõja ajal satuvad neli inimest mingi veidra lennumasina pardale. Kui neil teadvus jälle tagasi tuleb, leiavad nad end hoopis teistsuguselt Maalt – tühjalt ja kõledalt ja inimestevabalt. Ühesõnaga Maa on oma eksistentsi lõppu jõudmas, aeg on miljoneid aastaid edasi läinud.

Aga päris asustamata see Maa siiski ei ole. On mingid ebamaised ehitised, kusagil koopas on mingid inimesesarnased surematud olendid ja naaberkoopas teised inimeselaadsed poolmetslased. Ja on veel Keegi...

Selgub, et kunagi meie tulevikus saabuvad Maale mingid tulnukad, puhastavad Maa „parasiitidest” (s.t. inimestest), ajavad siin omi asju ja lõpuks kas lahkuvad Maalt või surevad välja.

Aga üks esimesi saabunud tulnukaid jääb millegipärast kauaks tudule ja ärkab just siis, kui nood eelpool mainitud 4 inimest tema laeva juures olid (miks too tulnukas peale magamajäämist ajas oma laevaga tagasi liikus?), ja põrutab siis koos pardale sattunud inimestega oma õigesse aega (ilmselt oli ta siis miljoneid aastaid maganud?). No igatahes leiab too tulnukas siis eest Maa, kust tema liigikaaslased on juba ammu lahkunud või välja surnud.

Nood Maa vallutanud tulnukad on inimesele midagi täiesti käsitamatut, mingid energiaolendid oma eriliste vajadustega. Nii kõlbab neile toiduks vaid elusate mõistuslike olendite „eluenergia”.

Igatahes leiab too ärganud olevus eest maailma, kuhu pole jäänud enam ühtegi tema liigikaaslast ja kus toiduvalik on väga kasin. Nood 4 (tema enda poolt kogemata kaasa toodud) inimest pluss kamp poolmetslasi. Ja kõht on peale pikka magamist väga-väga tühi! Seega asub olend oma toiduprobleemi lahendama, inimesed aga kõigiti vastu sõdima sellele, et neid nahka pistetaks.

Selline oleks süžee kõvasti lihtsustatuna. Siia juurde liitub muidugi kõiksugu tulnukatest Maale maha jäänud imevigurite kirjeldusi, parajalt madinat ning põnevust.

Olgugi, et ma eelpool mainitud paarist seigast aru ei saanud (ehk lugesin liiga pealiskaudselt), siis oli tegemist korralikult kirjutatud ja parajalt põneva ajaviitelooga, mis minult nelja saab. 

8. august 2011

Люди как Боги

Сергей Снегов
Галактическая разведка 1
2001 a.
640 lk.

"Люди как Боги" - первая и, по отзывам критиков, лучшая русская "космическая опера".
В далеком будущем вещество будет превращаться в пространство, а пространство в вещество - это позволит звездолетам в тысячи раз превышать скорость света и одним ударом уничтожать целые планеты.
В таинственном будущем гравитационные улитки будут свободно менять метрику космоса, и мы увидим удивительное разнообразие форм жизни: от существ, похожих на ангелов или кузнечиков, до мыслящей материи и космического звездного разума.
В этом страшном будущем развернутся непредставимых масштабов звездные войны, в которых погибнут целые галактики, и сбудется космическая мечта человечества - человек научится управлять временем...

Arvamus:

Algas asi mingi tulevikuühiskonna kirjeldamisega Maal. Kirjeldus kirjelduseks ja tegelaste tutvustamine muidugi ka, aga see nn. sissejuhatus venis ja venis. Minu jaoks igatahes liiga pikaks ja minul sai kannatus enne otsa, kuni raamatus tõeliseks tegevuseks läks (ehk ikka läks kusagil edaspidi?!).

Ühesõnaga jäi pooleli, hinne siis ka vastavalt 1. 

5. august 2011

Врата Галактики

Михаил Ахманов
Пришедшие из мрака 3
2009 a.
352 lk.
Война между человечеством и агрессивной расой дроми, стремящейся завоевать всю Галактику, продолжается уже больше полувека. Потери исчисляются миллионами. Наконец людям выпадает шанс — одним ударом выиграть войну или хотя бы прервать ее на неопределенное время, уничтожив правящий клан противников. Но для этого надо пройти к материнской планете дроми недоступными прежде межгалактическими путями даскинов, Владык Пустоты. Возглавить рискованную операцию поручают коммодору Олафу Питеру Тревельяну-Красногорцеву, храбрецу, любимцу армии, покорителю далеких миров и женских сердец. И все бы ясно и однозначно, если бы не странное обстоятельство: вместе с эскадрой Тревельяна к дроми летит наблюдатель, Марк Вальдес, сын легендарного звездного адмирала, герой войны, ставший теперь Судьей Справедливости. Таких в Галактике всего двенадцать. И их решение, каким бы неожиданным оно ни было, для исполнения является обязательным...
Arvamus:
Sündmused toimuvad mõne sajandi pärast tulevikus. Nagu ikka, on inimkond selleks ajaks kosmosesse laiali valgunud ja planeete asustanud. On kohtutud ka vendadega mõistuses, aga mingeid sooje suhteid pole kellegagi tekkinud, pigem vastupidi – enamikuga on suhted parimal juhul „vaenuliku neutraalsuse” tasemel.

Loomulikult on viimase 3-4 sajandi jooksul peetud mitmeid suuri sõdu teiste mõistuslike olenditega, üldiselt on need inimestele lõpuks siiski positiivselt lõppenud. Ka raamatus kirjeldatud sündmused on otseselt seotud inimeste sõjaga ühe mittehumanoidse dromide nimelise rassiga, kes tulenevalt juba oma füsioloogia ja mõttemaailma täielikust erinevusest inimeste omast on inimestele väga raskeks vastaseks ja kellega sõdimisele ei paista kuidagi lõppu tulevat.

Ning siis pakub üks vanemaid, arenenumaid ja eraklikke rasse (Loona Eo) inimestele välja võimaluse anda dromidele selline löök, mis korraga hävitaks nende koduplaneedid koos seal asuva dromide eliidi/juhtidega ja sellega loodetavasti lõpetada aastakümneid kestnud sõjad.

Raamatu peategelaseks, kelle kaudu sündmusi jälgime, on ühest kaugest kolooniast pärit Marco Valdezi nimeline Õigluse Kohtunik – üks 12st sellist tiitlit kandvast inimesest, kelle ülesandeks on lahendada inimkonna ja teiste mõistuslike liikide vahelisi konflikte just nimelt õigluse seisukohalt. Nood 12 kohtunikku omavad muide nii kõrget staatust, et võivad panna veto kõigile inimeste poolt ükskõik kus ette võetud tegevustele ja Kohtunike otsuseid ei saa vaidlustada, need on täitmiseks.

Kohtunik Valdeze soontes voolab ka natuke ühelt oma esivanemalt päritud tulnukarassi verd, mis annab talle teatud erilise võime ja nagu loo käigus selgub, on tal loona eo hulgas venda, mis on eriti üllatav, kuna loona eod on küll humanoidid, aga neljasoolised ja nende järglastetegemine käib mingil mentaalsel viisil. Igatahes on Valdezi isal õnnestunud ühe pagenduses olnud nais-loona eoga järglane tekitada ja too vend tuleb nüüd inimestele appi (nagu lõpuks selgub, pole see appitulek siiski mitte päris tagamõttevaba ja altruismil põhinev ning vaid sugulussidemetest tingitud).

Kaudselt on mängus ka mingi Iidsete rass, kes kunagi kogu meie galaktikat valitsesid ja juhtisid ning korda ja rahu tagada püüdsid. Lõppes nende taotlus aga sellega, et seda korda suudeti tagada vaid hirmuga – kogu galaktika kartis neid ja tundis nende ees õudust. Kui Iidsed sellest aru said, otsustasid nad lahkuda, üht-teist endast siia siiski ka maha jättes. Ja kas nad tegelikult ikka nii lõplikult lahkusidki?

Nii et inimesed koguvad rasketest sõjalaevadest löögiüksuse ja kasutades loona eo abi (Kohtunik Valdez oma venna ja tolle saatjaga (oluline tegelane!) lendab kaasa), suunduvad läbi Iidsete rajatud „transpordivõrgu” - Jupiteri Punane Laik on üks selle portaale - otse dromide planeedisüsteemi (too Iidsete tunnelivõrk haarab oma harudega muidugi kogu galaktikat). Jõutaksegi takistamatult vaenlase relvajõudude selja taha nende kodumaailma, miski ei takista enam dromidele lööki andmast ja...

Mulle raamat meeldis (Ahmanovil on muide kandidaadikraad füüsikas ja suur hulk kirjutatud teoseid). Kuigi sündmustik keerleb kogu aeg sõdade ja sõdimise ümber ja venelased liigitavad teose „bojevaja fantastika” alla, pole hoopiski tegemist raamatuga, kus igal teisel leheküljel päid-jalgu lendab ja veri ojadena voolab. Tegemist on hoopis üllatavalt rahuliku, aga samas ka põneva ja pingelise teosega. Palju on Kohtunik Valdeze meenutusi, tundeid, mõtteid, elufilosoofiat, järelvaateid ajaloosündmustele, arutlusi teiste mõistuslike olendite üle. Samuti ühe kõrge sõjaväelase (jälle Valdeze sugulase!) mõttemaailma. Aga näiteks lahinguid kirjeldati vaid kas tagasivaatena toimunule ja raamatu lõpus, kus annihilaator korraks käiku lasti... Kõik see aga põnevust ei vähendanud.

Raamatu lõpp oli muidugi ootamatu, kuigi teisalt loogiliselt võttes ka etteaimatav. Ja samas tekitas too lõpp minus ka uusi küsimusi. Positiivne lugemiselamus, mis andis ainest ka kaasamõtlemiseks. 5.